INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

10 až 15 rozpočtov Petržalky  alebo  Kto je v nej najväčší investor?

10 až 15 rozpočtov Petržalky alebo Kto je v nej najväčší investor?

 

Čo myslíte, aká najväčšia investícia sa uskutočnila v Petržalke po jej socialistickej výstavbe? A kto ju uskutočnil? Ba ešte stále uskutočňuje? Ani  Most Apollo, ani Aupark, ani…  Most Apollo, ako piaty most cez Dunaj, tiež ako Stavba roka 2006 to nie je, i keď po ňom denne prefrčí 50 tisíc automobilov. Citujme oficiálny údaj: „Samotný most vrátane spodnej stavby stál 1,2 miliardy korún, dnešných 40 miliónov eur.“

Nie je to ani nákupno – zábavné stredisko Aupark (2000 – 2007), ktorý v dennom priemere navštívi 30 tisíc Petržalčanov a ne-Petržalčanov. Moderný komplex s vyše 43 tisíc m2 nákupno-zábavnej plochy nebol lacný. Dá sa o ňom dočítať, že prvotné investičné náklady boli vo výške 4 miliardy Sk, ďalšie stavebné rozšírenie znamenalo jednu miliardu navyše, čiže spolu 5 miliárd, takže v prepočte 165 milónov eur.

paneláky, lešenie, zateplenie

Nechoďme však ďaleko, zostaňme pri susednom Digital Parku. Súbor siedmich moderných administratívnych budov (2005 – 2012) sa pýši tiež Stavbou roka 2007 a celý komplex objemom investícií 3 miliardy Sk, v prepočte takmer 100 miliónov eur.  Ani vlastnícke dielo všemocnej Penty však nie je tou petržalskou jednotkou – naj!

Pokračujeme: Nie je ňou ani zásadne rekonštruovaná železničná stanica (1998), ktorou má vo výhľade prechádzať vysokorýchlostný vlak TGV na trase Paríž – Mníchov – Bratislava. Rovnako je na tom i najnovšia novota, petržalská električka, jej prvá časť úseku Šafárikovo nám. – Starý most –  Bosáková ul., t.č. v kolaudácii. Investične je predovšetkým európskym projektom. A hoci celkové náklady na výstavbu tejto etapy presahujú 70 milónov eur, nie sú tým najvyšším petržalským tromfom. Bližšie k prvenstvu však môžu byť Ekonomická univerzita, objekt výučba 2 (1996), ktorá je vôbec najväčšou univerzitou v SR – 7 fakúlt s viac ako 12 tisíc študentami a Nemocnica sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ul. (1997), ale to už nielen ich stavebných častí, ale i vnútorného vybavenia, špeciálnych prístrojov a zariadení, čo skresľuje celkový výsledok. Poďme predsa len na akú-takú istotu, i keď nie najpresnejších údajov, od – do… Ktože to investoval najviac?

paneláky, deti, beh, šport

Sme to MY, Petržalčania!

            Ako najväčší, najvýznamnejší investori (že by aj ako toľko zaznávaní developeri?). Desaťtisíce nás… Vlastníci bytov a nebytových priestorov, ktorí vari pätnásty rok po sebe obnovujú – rekonštrujú, modernizujú, sfunkčňujú, zveľaďujú, skrášľujú svoje bytové domy. Paneláky. Kto by to povedal, že?  A predsa! Ako sa patrí na stavebníkov (tak sme uvedení v stavebných povoleniach) sa i správame. Pri uskutočňovaní investičnej sa ozýva rachot železných konštrukcií, nepríjemné buchotanie a zavýjanie príklepových vŕtačiek, nákladné autá naložené materiálom bezohľadne ničia chodníky a trávniky, rozdrvený polystyrén poletuje vzduchom a sadá na stromy ako „letný sneh“, šíria sa rôzne vizuálne, sluchové, čuchové, prachové  nedobroty. Až sa žiada zvolať tak, ako sa to neraz deje v prípade ozajstných investorov, developerov: Aktivisti, kde ste? Spíšte nejakú poetíciu, zvolajte verejné zhromaždenie, kto nám to tu poškodzuje životné prostredie, znižuje kvalitu života, chce nás nebodaj – zahustiť? (To posledné vari nie!) Známy petržalský folklór, len si spomeňme. Niektorí, niektoré sa organizovaním podobných petícií dokonca až „preposlancovali“ do jedného, dvoch či až troch zastupiteľstiev. Mariť prácu iných je spoločensky stále výnosnejšie (dokonca až – in!) ako tvoriť vlastnú… Na túto, našu, si však z vlastnej opatrnosti, akosi netrúfli. Paradoxne, tiež sú investori!

panelák, zateplenie, kresba, nástenná maľba

Rátajme, približne – asi

Prečo sme to potom my, ktorí sú investične – top? Podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov (2011) z celkového počtu 45 413 bytov v Petržalke je v súkromnom vlastníctve 39 200 bytov v bytových domoch.  Odrátajme novú výstavbu a v panelákoch ponechajme 35 tisíc bytov (tak sa aj zväčša uvádza petržalská panelová výstavba, ba niekde až 40 tisíc bytov). Odhaduje sa, že v Petržalke je obnovený bytový fond na cca 85 percent. Zostáva už len niekoľko desiatok neobnovených panelákov z celkových 601 stavebných objektov. Čiže tie paneláky, ktoré sú čiastočne alebo úplne obnovené by mali mať asi 30 tisíc bytov. Pred dvanástimi rokmi uviedla prof. Zuzana Sternová v jednom rozhovore (Petržalské noviny), že na jeden byt v paneláku, ktorý sa má podielať na úhrade nákladov na úplnú obnovu bytového domu (zateplenie fasády a strechy, výmena okenných a dverových otvorových výplní, výmena rozvodov elektriny, plynu, vody, kúrenia a kanalizácie, výmena výťahov, renovácia spoločných priestorov a iné) pripadne čiastka od 300 tisíc do 700 tisíc Sk. Rozsah ovplyvňuje konštrukčný systém panelového domu a počet izieb v konkrétnom byte. Projektant, autorizovaný inžinier Karol Ferenčík pri tých istých parametroch obnovy hovorí o súčasne projektovanej cene na jeden byt od 10 tisíc do 15 tisíc eur. Ak použijeme tieto údaje, potom pri 30 tisíc obnovených bytoch v Petržalke ide o finančné investície od 300 miliónov do 450 miliónov eur. Toľko mohli doteraz vynaložiť Petržalčania na obnovu ich bytových domov. Niekde viac, niekde menej, reč je o priemere. Sú to peniaze, ktoré si v rozhodujúcej sume požičali od komerčných bánk a ŠFRB s dobou splácania úveru od 10 do 20 rokov. Je to však ich záväzok, čiže ich peniaze. Niektoré paneláky sú už splatené, alebo im veľa času do čistého účtu nechýba.

Predstava, koľko toho Petržalčania nielen sebe dali

Miestne zastupiteľstvo Petržalky schválilo na rok 2016 rozpočet ( príjmy aj výdavky) v čiastke 30 miliónov 830 tisíc €. Obyvatelia Petržalky, ktorí majú obnovené bytové domy, vložili do nich investície vo výške 10 až 15 rozpočtov Petržalky.

Obnova nekončí, pokračuje ďalej… Pravda, to už nie je reč iba o peniazoch, ale najmä o vzťahu k Petržalke. K našej Petržalke. Akú ju chceme mať. Tí. ktorí sme v nej aj naozaj ostali a zostali.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky