INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Vezmi si kvietok

Vezmi si kvietok

Petržalská samospráva pripravila pre obyvateľov svieže jarné prekvapenie. Petržalčania si môžu priniesť domov pestré letničky a ozdobiť si nimi balkón, predzáhradku alebo vnútroblok. Naše sídlisko tak môže rozžiariť viac ako osemtisíc kvietkov.

Mestská časť Petržalka počas celého roku vynakladá veľké úsilie a nemalé finančné prostriedky na úpravu zelene, výsadbu nových drevín, a predovšetkým sa stará o čistotu celého územia. Často sú to aj plochy, ktoré sú vo vlastníctve niekoho iného, komu však na peknom vzhľade okolia vôbec nezáleží. Samospráva chce preto nielen organizovaním brigád a dobrovoľníckych akcií čistenia verejných priestranstiev, ale aj inými spôsobmi vtiahnuť obyvateľov Petržalky do spoločných aktivít a poukázať tak aj na ich neoddeliteľný podiel na poriadku a čistote v Petržalke.

„Stále hľadáme nové formy a spôsoby, ako zapojiť Petržalčanov do starostlivosti o okolie, miesto, v ktorom žijú. Ak obyvatelia ocenia túto aktivitu skrášľovania Petržalky, som presvedčený, že ju na budúci rok na jar zopakujeme,“ prisľúbil starosta Vladimír Bajan. „Aj staré čínske príslovie hovorí, že ak daruješ človeku rybu, nakŕmiš ho na deň, ale ak ho naučíš loviť, dáš mu potravu na celý život. A tak je to aj so vzťahom k majetku a k svojmu okoliu,“ dodal.

Prvý májový pondelok, v čase od deviatej do sedemnástej hodiny, si môžu prísť Petržalčania zobrať svoj kvietok na priestranstvo pred budovu Technopolu, pri fontáne. Stačiť im bude občiansky preukaz, ktorým preukážu trvalý pobyt v mestskej časti. Pripravených je osemtisíc sadeníc aksamietnic, ktoré samospráva zvolila pre jej pestovateľské benefity, akými sú nenáročná starostlivosť, dobrá znášanlivosť nepravidelnej zálievky a rozhodujúce bolo aj to, že kvitne počas celej sezóny. Okrem toho sa aksamietnica hodí na výsadbu do kvetináčov aj na záhony. Vzhľadom na to, že odpudzuje rôznych škodcov, nahrádza pesticídy a ďalšie chemické prostriedky na ochranu rastlín. Odstraňuje aj plesne a hniloby z pôdy. Hoci sa jej vraví afrikán, pochádza táto zaujímavá rastlinka z Mexika. Pekná a farebne výrazná kvetina je nenáročná na pestovanie a dokáže svojou farebnosťou rozžiariť každý záhon, okno či balkón. Po odkvitnutí majú aksamietnice aj ďalšie priaznivé účinky. Biomasa ich koreňov zanechá v pôde toľko humusu ako zelené hnojenie. Ich kvety sú jedlé, takže sa nimi ozdobujú nielen zeleninové šaláty, ale aj iné jedlá. Dá sa z nich dokonca pripraviť aj chutný čaj.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky