INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Jarovské rameno – budúca stoka? /2/

Jarovské rameno – budúca stoka? /2/

Hausbóty sú atraktívna téma. Nenamietame. Ale nie preto o nich píšeme. Vy, Petržalčania, to žiadate. Uverejňujeme vyjadrenia, stanoviská orgánov, úradov, inštitúcií – čiže tých, ktorí majú „do hausbótov“ čo povedať. Lebo, ako už vy píšete, čo na vlastné oči z hrádze v Jarovskom ramene vidíte, máte toho už po krk! Od hnevu a bezmocnosti.

Dopĺňame teda, že hausbóty sú predovšetkým smutná téma. Niekoľko jednotlivcov, neveľká skupina – legálne či nelegálne – sa zmocnila a stále zmocňuje spoločného majetku. V Jarovskom ramene, v chránenom území vzácneho biotopu a vtáctva triumfuje úzko súkromný podnikateľský záujem, ten verejný, väčšinový je odsúdený na pohŕdanie a posmech. Na vode sa hojdajúci gýč, panoptikum stavebného nevkusu nadžganého na sebe sa rehoce do diaľky tým, ktorí žijú v presvedčení, že ani v kapitalizme nemôže byť všetko a úplne na kúpu, na predaj. Že sú stále hodnoty – nevzniknuté včera ani nevyrobené človekom, ktoré sa principiálne nespeňažujú, lebo patria všetkým. Hausbóty v Jarovskom ramene ale potvrdzujú, že na Slovensku sa aj posledné hodnoty už minuli…

hausboty

Ak sa tiež ešte niekto domnieval, že Jarovské rameno, a to čo sa s ním deje a čo s ním súvisí, je len lokálna náhoda, konanie osamelých jazdcov, fajnšmekrov rybačky či vodného motorizmu, že hausbóty sú len módne, rekreačné a oddychové „in“, okázalý prejav novej „vodnej smotánky“, zrejme bude musieť zmeniť názor. Lebo to, čo postupne vychádza v médiách najavo – otvorene, zahmlene no i v kadejakom krútení sa a vykrúcaní – naznačuje systém. Akoby išlo o územie ohradené plotom s vysokým napätím. Len sa nedotýkať, nevstupovať! Žiadna sólo akcia: Ukotvíme starú vyradenú loď… Žeby uzavretý kruh? Sofistika, kšeft.

Inzerát, ktorý sme uverejnili v prvej časti, a je ich dosť na internete, ponúka v predstihu 7 až 9 mesiacov výstavbu hausbótu. Funguje teda deľba práce? Niekto má nejaké povolenia, nejaké miesta, niekto kmáše stromy, rýpe zeminu, mení brehy, klčuje priechody na prístupové cesty, niekto ukladá a uväzuje pontóny, niekto naťahuje elektrické siete, niekto stavia individuálne nevkusné alebo typizované stavby (akože plávajúce zariadenia), niekto stráži priestor, na „štvorkolkách“ kontroluje nevítaných hostí, niekto hľadá záujemcov, uverejňuje inzeráty a niekto: For sale! – je na svete. To „Na predaj!“ neponúkajú nejakí šuflikanti, ale renomované realitné kancelárie. Hausbót je skvelý produkt.

tabulka o rybolove

Aby sa nezabudlo, treba ešte politický lobbing, parlament, legislatíva vytvára ochranu, clonu. Je len zasa náhoda, že za posledných päť rokov sa sedemkrát novelizoval zákon o vnútrozemskej plavbe? A bolo úplné jedno, kto novely predkladal, či z ľavej alebo pravej strany, z akej vlády bol príslušný minister.

Jarovské „Hausbótovo“ vraj však trochu znervóznelo. Zasa sa hovorí o diaľnici D4, nultom okruhu. Že ako PPP projekt je reálna v dohľadnom čase. Uvádza sa rok 2015… Preklenie Dunaj z ľavého brehu na pravý, prejde ponad Jarovské rameno na Jarovce, a – toľká trúfalosť, akurát – nad hausbótmi! Nuž sa pošuškáva, že tá veľká diaľničná nula sa musí inak „namaľovať“. Nejaký ten kilometer vyššie či nižšie. Ale vyššie sú už Slnečnice a nižšie zasa Rusovce. Veruže bude ešte lobby kuca-paca! Veď videl to svet, kamióny nad hausbótmi? Takto rušiť „našu vec“?!

  • Juraj Grebeci

    je smutne ze Jarovce mlcia a predstavitelia Jaroviec sa maximalne ak tak vyhovaraju riesenie sa akosi straca v nedohladne… ze aspon Petrzalske noviny sa staraju do katastra Jaroviec ktore svojho casu pan starosta mne ako vtedajsiemu poslancovi na miestnom zastupitelstve oznacil „TO NIEJE NASE!“ No starostove teda sorry jarovskeho uradu ci magistratu je to co mame na dvore a mame to zdanene asi… Tu pripajam clanky z Petrzalskych novin o nasich lesoch ktore nam komunisti zhabali a terajsi vladcovia snimi kseftuju….

  • Juraj Grebeci

    Inak musim vas trosku usmernit… D4 ma ist nad povodnymi hausbotmi je pravda ze sa tam teraz rozmohli snobske hausboty ale este stale su tam aj povodne vodacke a rybarske… tie ktore hlavne zacali nicit prirodu su od toho miesta smerom na sever….na jarovsku stranu a smeruju pomaly k Petrzalke….

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky