INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ad: Psie záležitosti

Ad: Psie záležitosti

Píšem do PN prvý raz, a to len preto, lebo ľudia ako pisateľ článku Psie záležitosti, ma už unavujú svojimi názormi. Autor sa zaoberá psami a ich exkrementmi, ktoré mu prekážajú na trávnikoch a inde.

Psa síce nemám, ale už mi prekáža písanie o problémoch s nimi a v tej spojitosti o čistote trávnikov. Naozaj nie je vidieť iné problémy v Petržalke, o ktorých sa dá písať? To psie hovienko zmizne z povrchu zeme po druhom daždi, ale igelity, igelitové tašky, plastové fľaše, rôzne umelohmotné obaly nezmiznú nikdy, ak ich nepozbierame. Deti nepatria na trávniky, ale na ihriská, ktorých vybudovala naša mestská časť dostatok v každej lokalite a až si zavediete deti na ihrisko, zohnite sa po smeti, ktoré tam nafúkal vietor, a tým prispejete k čistote prostredia, v ktorom žijú deti. A ak sa pustíte aj do upratovania svojho okolia, už nebudete mať silu vypisovať o psoch a ich majiteľoch.

Takže: Nevoďte deti na trávniky, neboli pre ne budované. Skúste sa zohnúť a zdvihnúť smeti rozfúkavané vetrom. Ukážte takýto príklad aj vašim deťom.

Na záver mi prepáčte moje poúčanie, pretože ste milý „Petržalčan“ možno starší ako ja a písali ste o svojich vnukoch. Ale dôležité je zachovať sa vždy správne, pretože ani vek ešte nikomu nedal právo na rozum.

 • Katarína Mikulová

  Vážený pán Beneš, vy ešte asi nemáte deti… Som matkou dvoch malých detí a vaše konštatovanie, že deti nepatria na trávnik ma priam pobúrilo. Zabudli ste už na svoje detstvo, alebo ste ho strávili v „bezpečí betónovych ihrísk a železných preliezok“? Rada by som na jar uplietla dcéram púpavový venček do vlasov, v lete si pri paneláku rozprestrela deku a hrala sa s nimi v tieni stromu, na jeseň sa ohadzovala suchým lístím, v zime sa s nimi váľala po snehu, guľovala sa…Avšak nemôžem, lebo niekomu inému sa lení odpratať „kôpku“ po svojom psovi. Vyrastala som v rodinnom dome a stále sme mali doma aspoň jedného psíka, ktorý mal k dispozícii veľkú záhradu, avšak aj tam sme za nimi upratovali a nenechávali to na tie „dva dažde“ a to bol náš pozemok, nie verejné priestranstvo. A pokiaľ si všetci, nielen psíčkari, neuvedomíme, že čo si narobíme v našom okolí, to tam ostane, tak budeme žiť v špine, neporiadku a „hnedých kôpkach“ a naše deti prídu o radosť z voľnosti, lebo ich zavrieme do oplotených detských ihrísk – mimochodom, oplotené sú tiež hlavne kvôli psom, resp. kvôli ich netolerantným a sebeckým majiteľom (česť výnimkám)…

 • abc

  No tak toto snáď nemyslíte vážne. Buď nežijete v rovnakom meste (/mestskej časti/krajine) ako ja, alebo ste nejaký militantný psíčkar v prestrojení. Ďalšia možnosť je, že ste nikdy neskúšali prejsť po nejakej trávnatej ploche. Ak je to tá posledná možnosť, tak sa vám ani nedivím. Aj pre mňa je to naozaj strašidelný zážitok a bez toho, aby som sa celý čas pozeral pod nohy, to ani nedokážem. Minimálne v Petržalke sa mi pravdepodobne ešte nestalo, aby som pri prejdení aspoň 30 metrov zelenej plochy nejaký ten „hnedý poklad“ nevidel.

  To je teda argument – všade sú smeti, takže je v poriadku, že sú všade aj hovná. Tie výkaly tiež nikdy nezmiznú, dokým budú ľudia venčiť psov a nezbierať to po nich. Podľa vás je riešenie obsratých trávnikov zodvihnúť plastovú fľašu zo zeme… Zaujímavé, že v Rakúsku to ide, ale tu nie. A pritom to vôbec nie je o peniazoch, ale o kultúre národa.

  A k vete „Nevoďte deti na trávniky, neboli pre ne budované.“ sa už snáď nič rozumné povedať nedá, nad tým už jednoducho zastáva rozum. To vážne chcete žiť v krajine, v ktorú musíte „obhajovať“ podobnými vetami? V ktorej nemôžete pustiť svoje dieťa ani na trávu? Deti nemám (a tento problém sa netýka zďaleka len detí), ale niečo takéto môže napísať jedine zadubený ignorant. Pre koho boli trávniky „vybudované“? Pre psov? Takže keď stupím na trávniku do psieho výkalu, tak je to vlastne moja chyba, pretože tam nemám čo robiť a ešte by mi mali dať aj pokutu.

  Inak „páči“ sa mi to eufemistické označenie „hovienko“ – ako keby to bolo niečo malé, voňavé, pekné. Škoda, že realita je trochu iná.

 • Andrej

  Milý tvorca článku. Myslím, že je nespochybniteľné, že mesto bolo primárne projektované a postavené pre ľudí. Ak si myslíte, že bolo primárne stavané pre psy, tak Vás musím sklamať. Ak si myslíte, že problém znegujete tým, že poukážete na iný tak ste opäť na veľkom omyle. V petržalke nie je problém nájsť psí výkal nielen na tráve, ale ani na chodníku. Myslím, že nie je normálne nosiť si výkaly na podrážkach domov pri troške nepozornosti. Nie je normálne zatvárať deti do kotercov len preto aby si mohli psy kadiť všade. Časom to snáď dôjde aj Vám.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky