INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Zbohom, verejné osvetlenie

Zbohom, verejné osvetlenie

Obyvatelia z Belinského už boli takí naštvaní a bezradní, že im jedna po druhej z ulice miznú lampy verejného osvetlenia. Hrozí, že celá ulica sa onedlho ocitne v úplne tme, že verejnému osvetleniu vystrojili pohreb. Smútočný veniec a sviečky mali upozorniť magistrát, aby sa konečne rozkýval a začal sa viac o verejné osvetlenie v Petržalke starať.

Na konci roka 2016 totiž skončila spoločnosti Siemens 20 ročná zmluva na prevádzkovanie verejného osvetlenia v Bratislave. Za vyše dva roky vedenie mesta nebolo schopné pripraviť verejnú súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia, objednalo dve analýzy od spoločnosti Deloitte za 250-tisíc eur, ktoré odmieta zverejniť. Následne bez súťaže predĺžil zmluvu so Siemensom na 12 mesiacov s opciou na ďalších 12 mesiacov. „Primátor hovorí, že verejnú súťaž vyhlási v apríli tohto roku, príprava tohto procesu nepostupuje tak ako by mala, máme pochybnosti, že sa tento termín stihne,“ vyslovil svoje pochybnosti petržalský starosta Vladimír Bajan.

Medzitým je stav verejného osvetlenia žalostný. V Petržalke sa nachádza približne 8 800 stĺpov verejného osvetlenia a z toho magistrát eviduje 3 900 ako ohrozených, čo je už takmer polovica počtu. V súčasnosti evidujeme 160 odpílených stĺpov bez náhrady, napríklad na uliciach Holíčska, Budatínska, Starhradská, Čapajevova či Belinského. Tu odstránili už tri zo 4 lámp bez náhrady a čakáme, kedy odstránia poslednú.

„Keď sme žiadali magistrát, aby sa nám  k odpíleným stĺpom vyjadril, tak nám odpovedali, že stĺpy museli odstrániť, lebo boli skorodované. Pochválili sa, že vlani ich v Petržalke nahradili 17  a tento rok plánujú vymeniť ďalších 68… Na viac vraj nie sú peniaze. Pričom súčasťou zmluvy so Siemensom je aj rekonštrukcia a modernizácia osvetlenia…

Chcem sa spýtať či toto sú tie SMART riešenia, o chvíľu si budeme svietiť Smartfónmi? 250-tisíc eur vyhodených na zbytočné analýzy, či financie investované okázalého projektu nasvietenia mosta SNP, aby predpovedal počasie, čo mimochodom nefunguje, sa mohli a mali investovať do opráv a výmeny stĺpov v celej Bratislave.

Rovnaký problém majú aj iné mestské časti, spomeniem napríklad Dúbravku či Vrakuňu. Preto chcem vyzvať primátora, aby zverejnil analýzy objednané z verejných zdrojov a bez zbytočného odkladu vyhlásil verejnú súťaž na nového prevádzkovateľa, aby sa čo najskôr tento stav s osvetlením riešil,“ dodal Vladimír Bajan.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky