INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Vrcholový šport alebo stačí len pohyb?

Vrcholový šport alebo stačí len pohyb?

Pohyb je kameňom úrazu dnešnej mladej generácie. Aj u nás, v Petržalke, sa rodičia skôr snažia, aby sa ich deti venovali nejakému konkrétnemu športu, chodili na tréningy. V dobrej viere, že budú zdraví, budú mať svaly, žiadny tuk a dobré držanie tela. Výskum Trnavskej univerzity nás všetkých asi trochu schladí.

Pravidelný tréning na zelenom trávniku pod taktovkou profesionálna, vyvážené menu, perfektne tvarovaná obuv kontra každodenná rutina v podobe nosenia vedier s vodou na hlave, sporadická jednotvárna strava a chodenie naboso uprostred africkej buše. V prvom prípade je reč o slovenských futbalových dorastencoch, v druhom prípade ide o obyčajných chlapcov z Kene vo veku 15 až 18 rokov. Kto z nich má správne držanie tela?

Na takýto výskum sa podujal verejný zdravotník Michal Rafajdus z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. V rovníkovej Afrike sa sústredil na vekovo rovnakú skupinu chlapcov, akou bola vzorka mladých slovenských športovcov. Rozdiel v ich životnom štýle je priepastný a laik by predpokladal, že víťazmi v správnom držaní tela budú naši mladí futbalisti. Veď majú k tomu všetky podmienky a predpoklady…

„Futbalisti, s ktorými som pracoval, sú mladí ľudia. Na maximum sa venujú športu, do ktorého dajú plné nasadenie. Je to však pomerne jednostranný pohyb, ktorý nie je dostatočne kompenzovaný. To znamená, že nie je správne zacvičovať len určité partie, ale svalstvo musí byť rozvinuté rovnomerne a dostatočne. No a mimo toho, vzhľadom na svoj vek, pomerne veľa času trávia sklonení nad tabletom či mobilom.

Takže tieto dva závažné faktory spôsobujú, že futbaloví dorastenci, keď som hodnotil držanie tela z profilu, majú vo veľkej miere hlavu v predsadení a mimo správnej osi. To je, žiaľ, syndróm tejto doby v našich zemepisných šírkach,“ popisuje výsledky svojho výskumu M. Rafajdus. No a čo zistil v Keni? Miestni tínedžeri sú na tom neporovnateľne lepšie. Podľa slov nášho odborníka, v bežnom živote majú vyváženejší pohyb: „Práve vďaka tomu u nich nedochádza k takzvanej svalovej disbalancii.  I keď sme u niektorých odchýlky zlého držania tela zaznamenali, no ani u jedného meraného chlapca nedominovalo patologické predsadenie hlavy.“

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky