INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Zaplatili ste už daň za psa?

Zaplatili ste už daň za psa?

Odhaduje sa, že v petržalských bytoch je okolo 11-tisíc psov. Iba každý druhý je pritom vedený v evidencii miestneho úradu. Ďalších havkáčov zdržiavajúcich sa v Petržalke prihlásili majitelia napr. v obciach, kde majú chalupu. Žiaľ, sú aj takí, ktorí na túto svoju zákonnú povinnosť zabudli, alebo ju ignorujú. Jej súčasťou je aj úhrada dane za psa.
V januári rozposlal miestny úrad psičkárom rozhodnutia o dani. V Petržalke sú tri daňové sadzby. Najmenej, iba 17 eur, hradia tí, ktorých pes behá po záhrade pri rodinnom dome. V panelákoch sa platí o poznanie viac. Za psa, ktorého výška v kohútiku nepresiahne 43 cm, to je 34 €, a za väčších až 67 €. „Cieľom je zvýhodniť tých, ktorí majú malé plemená. K nim patria predovšetkým seniori,“ vysvetlila tlačová tlačová tajomníčka starostu Michaela Platznerová.
Dalo by sa očakávať, že väčšina psičkárov už daň zaplatila, keďže tak treba spraviť do 15 dní odo dňa, keď je rozhodnutie právoplatné. Lenže… „Asi každá piata zásielka adresovaná chovateľom psov sa nám vráti. Ľudia si ju nevyzdvihnú na pošte. Prípadne sa dozvieme, že je adresát neznámy, napr. sa odsťahoval,“ uviedla Janka Velická z oddelenia miestnych daní petržalského úradu. Zodpovednejší dodatočne vysvetlia, že boli odcestovaní, v nemocnici, nestihli zabehnúť na poštu, alebo jednoducho zabudli. Ale sú aj takí, čo sa neozvú. Napríklad, keď sa dostanú do zlej finančnej situácie a sú nútení obracať každé euro. „Nech nám zavolajú, zastavia sa. Určite sa dohodneme na riešení. Najhoršie je, keď ľudia prestanú komunikovať,“ nabáda Janka Velická. Kontaktovať úrad treba aj vtedy, ak psík uhynul, alebo zmenil pána, daňová povinnosť teda zanikla.
Pokiaľ je daňovník vyslovený lajdák a rozhodnutia a výzvy z úradu ignoruje aj pár rokov, môže na to doplatiť. Systém je rovnaký, ako pri nezaplatení pokuty za čiernu jazdu v MHD: dlh narastie do závratnej výšky.
Verejnú kontrolu psičkárov umožnilo zverejnenie zoznamu psov, za ktorých vlastníci daň zaplatili. Podľa adresy si občania dokážu skontrolovať, akí poriadni sú ich susedia. Ak natrafia na to, že ani v polroku sučka či psík od vedľa v zozname nefigurujú, môžu sa obrátiť na Ladislava Milinckého z oddelenia životného prostredia petržalského miestneho úradu. „Zvyčajne zavolajú anonymne. My potom oznam preverujeme v spolupráci s Mestskou políciou. Ak sa potvrdí, že je pravdivý, posielame dotyčnej osobe výzvu, aby sme záležitosť usporiadali,“ opísal Ladislav Milincký postupnosť krokov.
Ako ďalej uviedol, telefonáty tohto druhu nie sú časté. Na počudovanie v tomto smere nie sú ochotné spolupracovať ani správcovské organizácie, hoci by im malo záležať na spokojnosti ľudí žijúcich spolu v dome. Odvolávajú sa na to, že im taká povinnosť nevyplýva zo zákona. Možno by však podnet z ich strany vlastníci bytov uvítali. Ohlásenie psa nevedeného v zozname by vtedy totiž stratilo príchuť „bonzovania“. Možný je však aj opačný postup, ak sa na tom obyvatelia domu dohodnú na schôdzi.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky