INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Útočiace krkavce

Útočiace krkavce

„Pri Chorvátskom ramene, v časti kde vyrastá štvrť Petržalka City, na mňa zaútočil sivý vták s čiernymi krídlami, hlavou a chvostom. Zozadu na mňa naletel a pazúrmi mi vošiel do vlasov. Nezranil ma, len mi spôsobil malý šok,“ opísala svoj zážitok spred niekoľkých dní petržalská psičkárka.

Na rozľahlých plochách v týchto dňoch skutočne vidno početné kŕdle najmä krkavcovitých vtákov. Desiatky sa „pasú“ napr. na trávnatom poraste pri Kostole Svätej rodiny, prechádzajú sa a poletujú pozdĺž Chorvátskeho ramena, eldorádo majú pri Veľkom Draždiaku. Ale sú aj medzi panelákmi, kde sa to hemží hrajúcimi sa deťmi. „Podľa popisu ide pravdepodobne o vranu popolavú,“ priblížil Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Ako ďalej uviedol, útočné správanie sa operencov je veľmi zriedkavé. „Z Bratislavy máme zatiaľ jedno takéto hlásenie. Vysvetľujem si to tým, že ak vstúpite do teritória vrany, a ešte k tomu so psom, vranu to vyprovokuje k obrane okolia hniezda,“ povedal. Vranie ataky na ľudí by sa však podľa neho mali viazať iba na obdobie hniezdenia, mali by teda byť časovo obmedzené.

Niekoľkí Petržalčania z časti Dvory však podobné agresívne správanie operencov zažili už aj vlani v lete, nikde ho však nehlásili. Takisto bolo spojené s prítomnosťou psov, nie však na otvorenom priestore, ale vo vnútrobloku, čo je plocha uzavretá z troch strán panelákmi. Je to dosť nezvyčajné, pretože tieto vtáky sa pohybujú skôr na okraji obývaných území. Možno sa však domnievať, že ich k panelákom láka ľahko dostupná potrava. Bez problémov ju nájdu pod oknami bytov, čo nás  práve nectí… Dokážu si ju však vybrať aj z otvorených košov na odpadky. Presvedčiť sa o tom mohli počas tejto zimy napríklad obyvatelia Vavilovovej ulice. Spočiatku si mysleli, že mikroténové vrecká so psími výlučkami z koša vyhadzuje nejaký zlomyseľník. Stačila chvíľa pozorovania, a „škodca“ bol odhalený: Vrana trpezlivo odpad triedila, až kým nenarazila na zvyšok žemle vo vrecúšku.

Vráťme sa však k opereným útočníkom. Ak ste sa s nimi stretli aj vy, bolo by dobre ohlásiť to na miestnom úrade, ministerstve životného prostredia, prípadne ornitologickej spoločnosti. Kompetentní môžu po zhodnotení situácie prijať potrebné opatrenia na vyriešenie situácie v husto obývanom teritóriu.

  • Lucia

    Dobrý deň,

    podľa mojich skúseností, vrany sú teritoriálne a ak človek v doprovode iného zvieraťa, psa či mačky vstúpi na ich územie zbystria pozornosť a minimálne si signalizujú príchod cudzej osoby. Všimla som si zvláštne, dá sa povedať inteligentné správanie týchto vtákov na mnohých príkladoch. Správajú sa ochraniteľsky k svojim hniezdam a cítia sa možno niekedy ohrozené človekom, hlavne ak tento nerešpektuje určité jednoduché zásady. I mne sa na jar stalo, že mi dve vrany začali krúžiť nad hlavou – príjemné to nebolo ale nemala som strach že by mi mohli nejako vážne ublížiť, skrátka som sa vzdialila od ich stromu a nálety ihned ustaly (pozn.bola som v doprovode psíka).
    Na tejto zemi nežijeme iba my, ale i zvieratá a tie dodržiavajú svoje prírodné zákony. Ak budeme ich prítomnosť považovať za nepohodlnú, a začneme sa voči nim správať agresívne a domáhať sa agresívnych riešení zachováme sa krátkozrako a bezohľadne. Vrany nie sú agresívne, takéto označenie je prehnané, pretože agresívne sú iba besné zvieratá, tie ostatné si iba chránia územie, rovnako ako my si chránime svoje. Vrany si pamätajú situácie i ľudí a sú schopné si ich pamätať dlho (tie dve vrany si ma pamätali i bez psíka a doprevádzali ma celú dobu čo som prechádzala ich územím ešte nejakú dobu potom i keď som bola bez sprievodu zvieraťa – ale už bez náletov, iba tak kontrolne – a časom to ustalo). Preto si myslím, že ak sa voči nim zachováme nespravodlivo…budú sa i ony intenzívnejšie brániť.
    Nie len vrán pribúda, ale i,psíčkarov,, ktorí sa správajú ako keby im automaticky patrili všetky trávnaté plochy v celej Petržalke. Ale prírodné plochy patria nie iba ľuďom a ich psom, ale i zvieratám, ktoré majú právo na svoj život. Chcela by som týmto iba apelovať na ľudí, aby nevyvolávali paniku ohľadom vtáctva a nenavrhovali ich likvidáciu. Je to nehumánny a necitlivý postup.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky