INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ani ryba sa nevzdáva

Ani ryba sa nevzdáva

Nie, len žiadny sentiment. I keď to, čo mlčanlivých ľudí na podvečernom, nočnom a brieždivo-rannom randení s tiež mlčanlivými vodnými tvormi obklopuje, k tomu nabáda. Až božské ticho, občasné čľupnutie, závan vetra, pukanie stromov, prvé vtáčie písknutie, štebot… sedieť, zaľahnúť, nahodiť udice, čakať, vstať, prejsť sa – a hojdanie plaváka, jemné záchvevy, trhnutie… nemé zvolanie v sebe: Je tam! Pre niekoho oddych, pre iného zábava, pre ďalšieho príležitosť sa vytratiť od iných do samoty – od rodiny, susedov, kolegov v práci. Rybolov však tiež ako športové rybárstvo s doberaním – taký to bol kus – že na ukázania nestačí rameno, ani roztiahnutie rúk, ani počet ocenení, medailí.

rybári

Pre Titusa Kotlára, Petržalčana, je rybárčenie najmä povinnosť. Ako hovorí – síce zadarmo, dobrovoľne, ale tá najmilšia povinnosť. V Mestskej organizácii Bratislava V Slovenského rybárskeho zväzu je štvrtý rok rybárskym hospodárom, členom rybárskej stráže. Má sa čo s ďalšími kolegami obracať. Vyše dvojtisícová členská základňa od šesť ročných až po… desiatky ročných má na výber. Dunajské revíry odstavených ramien Ovsište, Zuzana, Polder, Malý a Veľký Zemník, štrkoviská Malé a veľké Čunovo, Rusovce, U horára, Zrkadlový háj, k nim ešte Chorvátsky kanál, rameno Zuzana, a v našom prípade – Jarovecko-rusoveckú sústavu ramien s rozlohou vodnej plochy 56 ha. V ňom Jarovské rameno. Už vraj ako „Hausbótovo“.

hausboty v Rusovciach

– A kde majú rybári loviť? Medzi lanami, železnými konštrukciami, obrovitánskymi pontónmi. To už nie je ani pre ľudí, ani pre ryby. Keby len to, ale majitelia hausbótov rybárov odháňajú, okrikujú ich, že to je ich pozemok. Rybár si zaplatí, má povolenie, rybárske právo loviť a iní mu v tom bránia. Isteže, aj sa občas s „hausboťákmi“ pochytia. Našťastie, zatiaľ slovne… ,- hovorí hospodár. – My tieto vody zarybňujeme kaprami, dravými šťukami, zubáčmi. A bol to ozajstný raj rybárov. A čo z neho robia, čo z neho zostane…radšej nepomyslieť. Kto im dovolil, aby rúbali stromy, robili si krížom-krážom cesty, zaberali zem, čo im nepatrí, zasahovali do brehov, po svojom ich „regulovali“, veď aj tam „býva“ ryba. Biele goliere vyháňajú ľudí, vyháňajú ryby. Menia charakter, vzhľad krajiny. Už žiadne rameno, len ozaj Hausbótovo. Vzdať to? To sa nedá!. Veď ani ryba sa nevzdáva… – uzavrie úsmevne Titus Kotlár.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky