INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Rozvodová anatómia a diagnózy paneláku

Rozvodová anatómia a diagnózy paneláku

Meniť či nemeniť… spýtal by sa novodobý Hamlet žijúci v paneláku. Na otázku, či zatepliť alebo nezatepliť, doteraz odpovedalo pol Slovenska áno, a polovica bytových domov je už zateplená. Domáci rátajú percentá, porovnávajú, o koľko znížili tepelno-energetickú spotrebu v porovnaní s rokom – rokmi bez zateplenia, keď bol ich dom akoby bez kabáta, bez kožucha.  

Panelák je krajší, sviežejší, predsa – novší: s novou omietkou, s novými oknami v bytoch, na schodiskách, s novými vstupnými dverami doň. To všetko vidno, veď svieti doďaleka. Dom má však aj svoj „telový obeh“, orgány, cievy, žily i nervy, tie nie sú na očiach, len pocítime ich občasné či trvalé zlyhanie. Neraz až bolestne. Sú pod kožou, v svaloch, vo vnútornostiach – v múroch, stenách, šachtách, podlahách, stropoch. V materiáloch, v ich funkciách a aktuálnej funkčnosti či nefunkčnosti. Ako technické rozvody domu. Práve o nich bude reč s Ivanom Frickým, konateľom sabinovskej firmy FRIVAN, ktorá má vo svojom podnikaní i montáž, rekonštrukciu a údržbu plynových a tlakových zariadení, vodoinštalatérstvo o kúrenárstvo. Urobila a robí nejednu výmenu rozvodov v petržalských panelákoch – 1440 bytov v roku 2015.

Tak meniť či nemeniť? A keď, potom kedy? – to ako nejeden svár vlastníkov v nejednom dome. Zrážajú sa laici s odborníkmi, neraz však pri rozhodovaní majú navrch – „odborníci“…

–  Poznáme to dôverne, keď vstúpime do bytov, počujeme zmes názorov. Za výmenu i proti nej. Všetci majú spoločnú pravdu – že rôzne materiály majú rôznu dobu životnosti. Inú má pozinkovaná oceľ, inú azbest (aj ten je tam), inú liatina a kamenina, inú olovo či PVC. To všetko je v našom dome, v ležatých a zvislých rozvodoch, v potrubiach, v stupačkách. Plyn, kúrenie, voda, kanalizácia, ba i elektrina.

potrubie, rozvody

Aký je potom názor skutočných odborníkov?

–  Napríklad jedna práca vypracovaná na katedre technických zariadení budov na Stavebnej fakulte STU  uvádza, že priemerná životnosť technických rozvodov a zariadení je 20 rokov, i keď individuálne majú rôzny čas životnosti. Vodovodné pozinkované oceľové potrubie na studenú vodu 20 rokov, armatúry ešte menej, len 15 rokov, zato kanalizačné azbestocementové potrubia už 35, ba plynové až 50 rokov. To podstatné však – že všetky boli zabudované, nainštalované v rovnakom čase.  Nachádzajú sa síce v tých istých podmienkach, v tom istom „amortizačnom“ prostredí, väčšinovo v rovnakom zaťažení ich používania, prietokov, namáhania. Na každom materiály sa však mohli práve rovnaké zaťažujúce parametre prejaviť rôzne. Preto je zhoda odborníkov v tom, že ak meniť potrubia technických rozvodov v dome, potom naraz – a všetkých – už po dvadsiatich rokoch, ako doby ich priemernej životnosti. V praxi to znamená výmenu v bytových domoch postavených pred rokom 1995.

Až tak akútne?

–  Je to ako so zdravím človeka. K lekárovi sa zvykne ísť vtedy, keď je už zle. Zvyčajne sa ide pre jeden zdravotný problém a lekár po vyšetreniach nájde ďalších päť diagnóz súvisiacich alebo nesúvisiacich s tou, s ktorou prišiel pacient. Tak je to aj s domom. Výmena rozvodov by nemala byť už ako odstraňovanie dôsledkov zlého „zdravotného stavu domu“, ale jeho prevenciou. Zanedbaná choroba zvyčajne znamená aj ťažšie následky. Mnohé v dome nevidíme, len vnímame ako istú poruchu, stres v domácnosti, pričom môže ísť už o nezvratný proces zlého stavu a znižovania funkčnosti materiálov. Lebo to netečie či práve tečie, niekde vlhne, tam niečo preniká či fučí a iné zvuky či obrázky – poznáme to predsa. Potom príde havária a narýchlo výjazdovka. Potrubia stúpačiek v panelových bytových domoch  starších ako 30 rokov sú vskutku po hranici životnosti. Ilustračne: plynové potrubia zvyknú hrdzavieť v zamurovaných častiach, kde sa drží voda unikajúca z práčok.
Domový mudrc však na schôdzi vlastníkov povie, že netreba nič meniť, stačí iba zaizolovať niektoré rozvody…

–  To môžu zaizolovať, napokon od júna minulého roku je to zákonná povinnosť, ibaže v krátkom čase sa nevyhnú väčším problémom, možno i havárii. S dôsledkami a škodami, ktoré môžu byť oveľa väčšie ako len výmena rozvodov. To nestraším, to sú skúsenosti. Zaizolovanie starých rozvodov neznamená automaticky aj zníženie tepelných strát. Staré potrubia sú zanesené a odoberajú teplo, teda je to k ničomu.

Čo potom považujete za najsilnejší argument na výmenu technických rozvodov v dome?

–   Bezpečnosť. Novými technickými rozvodmi sa obnoví životnosť domu ako celku, zvýši komfort bývania, pričom náklady naň sa enormne znížia. A to je dosť, či pre niekoho ešte stále nie?

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky