INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalka ako pamiatka VIII. – Matadorka – ani dym ani zápach, ale bývanie ako ťahák

Petržalka ako pamiatka VIII. – Matadorka – ani dym ani zápach, ale bývanie ako ťahák

Predstavte si bývanie v ulici lemovanej alejou stromov. V atypickom tehlovom dome s históriou siahajúcou k začiatku 19. storočia. A predstavte si, že sa nachádza spolu s podobnými v oblasti s prevažne nízkopodlažnou zástavbou, v susedstve rodinných domov. Zároveň je sotva päť minút od centra a obklopuje ho moderná infraštruktúra. A úplne na záver si predstavte, že sa toto miesto nachádza priamo v Petržalke.
Neveríte, že by ste mohli bývať v Petržalke v dome staršom ako 100 rokov? A predsa by sa to mohlo stať. Areál bývalého závodu Matador je prichystaný na zmeny. Priemyselné haly a výrobne majú nahradiť byty a polyfunkčné priestory. Keď sa ním prejdete dnes, je to ako miesto vystrihnuté z románu Stalker od bratov Strugackých. Desivé rozpadnuté a vyhoreté haly socialistických fabrík s povybíjanými oknami, opustené koľajnice vedúce odnikiaľ nikam, osamotený komín týčiaci uprostred prázdnoty. Ale aj bizarné prekvapenia v podobe malého jazierka obloženého kameňmi. Možno by mohlo byť malebné, ak by sa nad ním netýčili zvyšky priemyselnej stavby a netrčal z neho napoly utopený odpad. Takto je len desivé svojou absurdnosťou.

 

Haly bývalej smaltovne
Haly bývalej smaltovne

V areáli však nájdete aj stavby, ktoré sa svojím dizajnom vymykajú celkovej atmosfére rozpadu. Sú to historické budovy bývalých smaltovní nemeckej továrne SFINX. Väčšinou sú vo veľmi zachovalom stave a ešte i dnes v nich majú svoje kancelárie či výrobu rôzne firmy. Niektoré z nich boli dokonca mestskou časťou Petržalka navrhnuté ako miestne pamätihodnosti. Ich pôvab sa nedá prehliadnuť. A práve ony núkajú šancu vybudovať v Petržalke niečo atraktívne. Trend, ktorý je vo svetovej architektúre celkom bežný, k nám prichádza len veľmi pomaly. Je to premena bývalých industriálnych budov na opätovne využiteľné priestory s rôznorodým účelom. Napríklad byty (tzv. lofty), kancelárie, umelecké priestory, múzeá či športové haly a pod.

Aj taká môže byť Petržalka - zrekonštruovaná  Herknerova vila
Aj taká môže byť Petržalka – zrekonštruovaná Herknerova vila. Autor foto: Ing. Vladislav Bokora, zdrojhttp://www.railtrains.sk/ modules / AMS / print.php? storyid = 1108

Kopčanom ako časti Petržalky sa už dlhšie prorokuje perspektívna budúcnosť vyplývajúca z ich výhodnej polohy na dopravnom uzle kúsok od Rakúska. Premenou bývalého priemyselného areálu na miesto pre život ľudí sa táto budúcnosť možno začína. A práve využitie historických priemyselných stavieb by mohlo byť inšpiráciou, ako s týmto územím pracovať a využiť jeho možnosti. Vysokánskych budov zo skla a ocele je plná Bratislava, takéto bývanie už dnes nikoho neohúri. Ale predstava malej exkluzívnej časti s nízkopodlažnou zástavbou, atraktívnym bývaním v originálnych loftových bytoch, obklopených stromami, na mieste ktoré má atmosféru… takých v Bratislave nie je veľa. A v Petržalke žiadne. Je to výzva, ako urobiť Petržalku zvláštnu a príťažlivú celkom nečakaným spôsobom.
Starosta Vladimír Bajan termín prerokovania návrhu územného plánu zóny Matador (budúcu podobu tohto územia) minulú jeseň presunul o niekoľko mesiacov. Urobil tak, podľa vlastných slov, aj vzhľadom na množstvo pripomienok z radov odborníkov, vlastníkov nehnuteľností a obyvateľov danej lokality. Konečným termínom prijímania pripomienok od odbornej i laickej verejnosti je 28. február 2015.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky