INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Turistika v Petržalke

Turistika v Petržalke

My Petržalčania síce vieme svoje, ale mnohí ešte stále o našom sídlisku hovoria ako o betónovej džungli. Máloktorá časť Bratislavy má však toľko zaujímavých zákutí ako práve Petržalka. Neveríte?

V našej redakcii vznikol nápad spoznať Petržalku po vlastných, nájsť pre seba, ale aj pre vás miesta, o ktorých sme možno doteraz ani netušili, ktoré stojí za to ich spoznať. Vyzvali sme aj starostu Vladimíra Bajana. Boli sme zvedaví, či „svoju“ mestskú časť naozaj pozná, či bude ochotný prejsť ju krížom-krážom s nami peši. Bol.

Vytýčili sme si úvodné dve turistické trasy a vyštartovali sme. Naša prvá cesta viedla od železničnej stanice po cyklotrase do Kittsee. Bolo krásne, svietilo slniečko, a tak sme stretávali Petržalčanov na bicykli aj pešo.

Možno si poviete, že v tejto časti Petržalky nie je nič ani krásne, ani pozoruhodné. Opak je však pravda. Vedeli ste napríklad, že práve na Kopčianskej máme dráhu pre motokáry? A to sem chodia ľudia nielen z nášho mesta, lebo toto motokárové centrum má skutočne veľmi dobrú povesť. Napokon si o tom môžete prečítať aj v našich novinách.

Potešilo nás, že altánok pred odbočkou k Vojenskému cintorínu svietil čistotou, odpadky boli v košoch, informačné cedule (na rozdiel od tých napr. pri železničnej stanici…) nepoškodené, nepomaľované. Posledný úsek do Kittsee bol však už takmer ľudoprázdny, väčšina ľudí, ktorých sme na trase stretli, odbočila do histórie. Teda k vzorne udržiavanému Vojenskému cintorínu, kde sú pochovaní vojaci ešte z prvej svetovej a k bunkru BS–8, ktorý nám zase pripomína druhú svetovú vojnu. Od našej poslednej návštevy tam pribudli ďalšie historické artefakty ako napr. vojenská „kúpeľňa“, okolie bolo zase o čosi čistejšie. Združenie Zachráňme petržalské bunkre (a najmä jeho zakladateľ Miro Košírer) rozhodne nezaspalo na vavrínoch.

Kým prvá turistická sobota patrila najmä poznávaniu, druhá bola viac o prírode. Od Technopolu sme sa vybrali smerom k dostihovej dráhe. Na Hrobákovej pred budovou polície sme si uprostred trávnika všimli príjemné zákutie s kameňmi, štrkom a lavičkami. Vybudovala ho petržalská firma SWISS RE pri príležitosti svojho jubilea, čo dokladuje aj nápis v kameni. Pekný príklad, ako podnikatelia môžu skrášliť svoje okolie.

Hneď za plotom dostihovej dráhy, kúsok od cesty, je les. S krásnou alejou, lavičkami, udržiavanými cestičkami. Doviedli nás až ku kaplnke, postavenej zrejme v roku 1822, ktorú dostala Bratislava ako dar od rakúskej rodiny. Nájdeme v nej aj maďarský nápis, ďalší dôkaz toho, že Petržalka bola vždy multinárodnostným územím. Je zaujímavé, že hoci kaplnka nemá žiadneho oficiálneho majiteľa, evidentne sa o ňu veriaci starajú. Svedčí o tom pomerne nová strecha aj horiaca sviečka, kvety a metla s lopatkou.

Obišli sme teda dostihovú dráhu a pokračovali k Malému Draždiaku, kde sme našli dve verejné ohniská. Predpoludním si síce pri nich nikto nič neopekal, ale popol nasvedčoval, že tam možno celkom nedávno niekto strávil s priateľmi príjemné chvíle. Údajne by tam mal žiť aj vzácny druh korytnačky, ale tú sme, žiaľ, nestretli.

No a potom sme prešli k Veľkému Draždiaku a okolo hladiny, ktorú sme v hmle viac tušili, ako videli, vrátili sme sa pri Chorvátskom ramene k Technopolu. Aj sme poškuľovali, či nezbadáme bobra, ale evidentne bol niekde zalezený. Ani sme sa mu nečudovali… Domov sme prišli spokojní, že sme urobili niečo pre svoje zdravie, ale aj z opätovného zistenia, že Petržalka má čo ponúknuť a je to dobré miesto pre život.

Ak máte tip na ďalšiu turistickú vychádzku po Petržalke, ozvite sa nám do redakcie. Radi spoznáme, kam radi chodievate vy. A – ak máte chuť sa k nám pripojiť, dajte o sebe vedieť!

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky