INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Keď už neupratujete, tak aspoň nerozhadzujte!

Keď už neupratujete, tak aspoň nerozhadzujte!

Kontajnery preplnené. Do smetných nádob sa už nič nezmestí, a tak sa tašky s odpadom povaľujú aj na zemi vedľa nich. Ruku na srdce, čo vy, separujete? Stláčate kartónové obaly a plastové fľaše na čo najmenší objem? Alebo  všetko pcháte do jedného vreca? Nuž, je to vaša vec, či ste ochotní platiť smetiarom za vynášanie vzduchu namiesto odpadu. Ale buďte si istí, že lacné to nie je.

Je to len pár rokov dozadu, čo mal jeden osemposchodový dom vskutku neprehliadnuteľné stojisko. Nepotrebovalo totiž kontajnery, samotné betónové múry tvorili obvod obrovskej smetnej nádoby. Zem stojiska tvorila súvislá vrstva odpadu vysoká po kolená. A ten nemiznúci smrad hnijúcich odpadkov… Nemýľte sa, v tom dome bývali slušní, normálni ľudia. Veď aj celá štvrť bola slušná a normálna. Ale mali smolu, ich stojisko bolo tým najobľúbenejším, rozumej najbližším, pre niekoľko okolitých domov. A nepomáhali ani vysvetlenia, ani prosby ani hrozby. Až konečne pomohlo oplotenie a zámok. Od toho času je pokoj. Počet kontajnerov v stojisku sa znížil na polovicu a počet príchodov smetiarov zo troch na dva týždenne. Čistá úspora pre obyvateľov spomínaného domu je 5000 eur ročne.

smeti 3md

Ale aj v tomto dome bývajú susedia, ktorí staré zlé časy nezažili alebo na ne zrejme zabudli. A možno netušia, že ak vrece s odpadom položia mimo kontajnera, smetiari ho neodvezú. Ich povinnosťou je iba vysypať smetné nádoby. A dokonca, ak sa kontajner nedá zavrieť, prekážajúci odpad z neho smetiari vyhádžu. Do vedľajšieho kontajnera, ak je v ňom miesto a ak nie – hoci aj na zem.  Poviete si no a čo, upratovať smeti nie je moja povinnosť. Nemáte pravdu, (podľa petržalského VZN číslo 1/2001 zo dňa 30.10.2001 o dodržiavaní čistoty a poriadku, § 6, odsek 4, musí stanovištia zberných nádob (kontajnerov) na odpad užívateľ udržiavať v čistote a poriadku). OLO to za vás samozrejme ochotne uprace. No nebude to zadarmo. Takzvané dočisťovanie stojiska môže objednať váš správca bytového domu, a vás to bude stáť cca 30 eur za mimoriadne naloženie a odvoz jedného kontajnera. A počet naložených a vyvezených zberných nádob závisí od znečistenia stojiska. Alebo môže na dočistenie správca najať špecializovanú firmu, tie si väčšinou účtujú cenu za mᵌ.

A keď bude vaše stojisko pričasto plné odpadu mimo kontajnerov, pribudne vám do stojiska ďalší kontajner. Vedeli ste, že za jedno vysypanie 1100 litrového kontajnera platíte 16.59 eur? Tak rátajte – jedno vysypanie dvakrát týždenne, krát 52 týždňov v roku. To je viac ako 1700 eur ročne len za jeden jediný kontajner. A koľko ich v stojisku máte a ako často ich je potrebné vyprázdňovať závisí len od vás a vašich susedov. Tu je dobré vedieť, že za zberné nádoby na sklo, papier a plasty neplatíte. Takže čím viac separujete, tým viac ušetríte. (Pokus ušetriť nahádzaním komunálneho odpadu do týchto nádob vám silno neodporúčame.)

smeti ld

Suma sumárum – inkriminovaný osemposchodový dom dnes platí za odvoz smeti  o polovicu menej ako v minulosti. A nemíňa už ani peniaze za dočisťovanie a pokuty za odpad mimo smetných nádob (od 33 do 165 eur, podľa spomínaného VZN). Stojisko je upratané a smeti sú tam kde patria. Dokonca aj tie, ktorými ste sa minule, ponáhľajúc sa do práce, netrafili do kontajnera a tak sa rozsypali po zemi. Na zbieranie žiaľ nebol čas, však? Keď pôjdete z práce domov, rozsypané smeti už tam nebudú. Lebo v tomto dome žijú dobrí duchovia. Zametajú rozsypané smeti, premiestňujú odpadové vrecia z preplnených kontajnerov do prázdnejších. Dokonca vytiahnu krabicu od vášho nového televízora, ktorá zaplnila pol kontajnera a poskladanú ju dajú medzi papier kde patrí. Možno ste to netušili, možno vás to nezaujímalo. A možno, možno je načase pripojiť sa k dobrým duchom vášho domu. Byť dobrým susedom. Sú to vaše peniaze, tak ich nehádžte „do smetí“

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky