INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Obyvatelia bytoviek by si mali u správcov overiť ceny energií

Obyvatelia bytoviek by si mali u správcov overiť ceny energií

Obyvatelia bytoviek by sa mali obrátiť na svojho správcu, aby si overili aktuálne ceny energií. Ako povedala pre agentúru SITA viceprezidentka Zduženia bytového hospodárstva na Slovensku (ZBHS) Anna Krajčiová, môžu tak predísť nepríjemnému prekvapeniu pri vyúčtovaní nákladov na bývanie. „Rok 2015 znamená cenovú stabilitu v nákladoch na bývanie. Regulačný úrad však schvaľuje cenu pre každého dodávateľa individuálne. Už dávno neplatí, že cena je rovnaká pre celé Slovensko, preto by sa obyvatelia bytoviek mali obrátiť na svojho správcu,“ upozornila.

Platby za teplo a ohrev vody, ktoré sú v nákladoch na bývanie najvýznamnejšia položka, by sa tento rok domácnostiam zvyšovať podľa Krajčiovej nemali. Táto položka sa totiž od januára tohto roku zvýšila iba mierne, v niektorých prípadoch dokonca zostala na minuloročnej úrovni. Podľa viceprezidentky ZBHS sa pod to podpísalo zníženie nákladov na nákup paliva. „Cenu tepla však ovplyvňujú okrem paliva aj ďalšie položky, predovšetkým investície do kotolní a tepelných rozvodov vrátane ich generálnych opráv, čo má za následok menší únik, teda aj nižšiu spotrebu tepla,“ vysvetľuje Krajčiová.

Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu tepla, je podľa ZBHS množstvo vyrobeného tepla, ktoré má klesajúcu tendenciu. „Dôvodom sú miernejšie zimy, realizácia opatrení na zvyšovanie efektívnosti spotreby tepla, ako aj prípadné odpájanie odberateľov od centrálnej dodávky tepla,“ hovorí Krajčiová. Investície do rekonštrukcie a modernizácie tepelných zariadení a znižovanie objemu vyrobeného tepla sa potom premietajú do zvýšenia tzv. fixnej zložky ceny tepla, teda aj celkových nákladov na vykurovanie a ohrev vody. Napriek nárastu fixnej zložky by sa platby pre domácnosti zvýšiť nemali. „Je to vďaka modernizácií zariadení, zatepľovaniu a nižšiemu úniku tepla, ktoré majú za následok celkovú nižšiu spotrebu tepla,“ hovorí Krajčiová.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je podľa Krajčiovej priaznivý aj vývoj cien samotného vodného a stočného. Cena vody v januári vzrástla iba veľmi mierne, v priemere môžeme hovoriť o zvýšení ceny v centoch za m3. „Domácnosti si tak v závislosti od spotrebovaného množstva vody priplatia v tomto roku približne dve až tri eurá. Správcovia bytových domov tak vo väčšine prípadov nebudú musieť na začiatku roka posielať domácnostiam nové, vyššie mesačné zálohové predpisy,“ hovorí o priaznivých číslach pre domácnosti viceprezidentka ZBHS.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky