INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Chutné popoludnie na Macharovej

Chutné popoludnie na Macharovej

V jednu novembrovú stredu čakalo na rodičov škôlkarov z Materskej školy na Macharovej ulici chutné popoludnie. Už tradične sa konala ochutnávka z ponuky školskej jedálne. Kým si vyzdvihli deti z triedy, mohli ochutnať z niekoľkých druhov zdravých nátierok a šalátov a povypytovať sa, ako ich drobcom v škôlke chutí a či za jedálenským stolom vymýšľajú rovnako ako doma.

ms macharova, nátierky

Katarína Kovačičová, riaditeľka MŠ Macharova: „Každoročne pripravujeme v rámci projektu zdravej výživy pre rodičov ochutnávku nátierok a šalátov, aby vedeli, čo školská jedáleň ich deťom ponúka. Tento rok sme do ochutnávky pre rodičov zaradili len nesladké nátierky a musím povedať, že medzi deťmi sú veľmi obľúbené najmä maslové nátierky. So zeleninovými je to, najmä v septembri, ťažšie, pretože zelenej farby sa deti, zdá sa, trochu boja. Ale teraz, v novembri, musím povedať, že už sa osmelili ochutnať a dokonca aj brokolicová a špenátová nátierka miznú zo stolov v jedálni ozaj rýchlo. A aj polievky z týchto druhov zeleniny majú v krémovej verzii u detí úspech. Jediný druh jedla, s ktorým ešte trochu bojujeme, je ryba. Vyzerá to tak, že deti na ňu nie sú z domu zvyknuté, ale postupne jej prichádzajú na chuť. Samozrejme, rybou nemyslím rybie prsty, ale kvalitnú rybku pripravenú na prírodno, pretože v materských školách sa nepodávajú vyprážané jedlá.“

jeseň, záhrada, tekvice

Súčasťou ochutnávky je aj výstavka tradičných nástrojov, používaných v záhrade, a jesenných plodov, ktoré rodičia materskej škole zapožičali. Aby aj mestské deti vedeli, čo je to krhla, kanvica, hrable, vidly, vedro, fúrik, prútený košík, ako vyzerá tekvica, cibuľa či cesnak.

Vedúca školskej jedálne Zuzana Nosková: „Pani kuchárky pripravili na ochutnávku rodičom štyri druhy nátierok – tvarohovú, sardinkovú s taveným syrom, drožďovú s mrkvou, kelovú s vajcom plus ovocný (jablko-pomaranč) a zeleninový šalát (hlávková kapusta-mrkva).“

ms macharova, nátierky

My sme pri ochutnávke zastihli niekoľko mamičiek a tie nešetrili slovami pochvaly, chutilo i mladším súrodencom škôlkarov. My sme testovali drožďovú a sardinkovú nátierku a boli naozaj lahodne jemné.

A aké nátierky sú v škôlkarskej jedálni úplne najobľúbenejšie? Podľa slov Zuzany Noskovej celkom neprekvapivo sladké nátierky. Deti s nadšením maškrtia čokoládovú, džemovú alebo medovú nátierku, vyšľahané s maslom či ovocné v kombinácii s tvarohom. Tie sa ale tento rok na „ochutnávkový“ stôl pre rodičov nedostali – zrejme ich sladkoústi školkári z Macharovej dočista vyjedli.

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201