INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Naše deti majú deti  /5/ –  A Vyšehradská 17 znova patrí najmenším !

Naše deti majú deti /5/ – A Vyšehradská 17 znova patrí najmenším !

Minulotýždňová ôsmo októbrová streda zrejme nezostane obyčajným dňom pre mnohé petržalské deti a ich rodičov. V ten deň Mestské zastupiteľstvo Bratislava zverilo do správy MČ Petržalka pozemky a stavbu na Vyšehradskej 17 – „za účelom využitia objektu na prevádzkovanie materskej školy zriadenej obcou…“ Všetkých 31 prítomných poslancov hlasovalo ZA!
Keď sme v máji otvorili v PN problém nedostatku miest pre petržalské deti v materských školách (v tom čase neumietsnených 400 detí ) a možnosti sme hľadali aj v niekdajších areáloch jaslí a materských škôl (Vyšehradská 17, Znievska 26, Krásnohorská 14, Znievska 2 – 4), nádejali sme sa, že aspoň jeden tip vyjde. Nie je to totiž jednoduché. I keď sú stavby, dvory a ihriská na petržalskom grunte, vlastnícky patria mestu a župe. Tiež majú iný účel, než pôvodne, pred štvrťstoročím, mali. Všetky štyri objekty však majú jedno spoločné: až na polovicu jedného z nich sú ostatné nevyužívané, zanedbané a najmä – chátrajúce až pustnúce. To všetko sme ukázali, a prečo je tomu tak, aj napísali. Zlomom a dôvodom na silnejší hlas a ráznejšie konanie Petržalčanov sa stala až hrozba (áno, v tom prostredí hrozba!), že práve niekdajší objekt pre deti na Vyšehradskej 17 sa má zmeniť na krízové denné centrum pre bezdomovcov. Aspoň taký údel, i keď neoficiálny, mu richtovali na mestskom magistráte. Reakcie boli rýchle: najskôr v júni Otvorený list obyvateľov Lúky V primátorovi M. Ftáčnikovi ako rázne odmietnutie vôbec bezdomoveckej predstavy, potom júlová žiadosť starostu Petržalky V. Bajana adresovaná primátorovi, aby mesto zverilo práve tento objekt petržalskej MČ, ktorá ho zrekonštruuje a vráti pôvodnému určeniu – využívať ako materskú školu a napokon to bola ešte paralelná petícia s vyše 2 tisíc podpismi Petržalčanov ako ich – NIE! – pripravovanému bezdomoveckému zámyslu a úmyslu.
Koľko a kde na to vziať?
Spoločná snaha účastných Petržalčanov (i PN), a bez rozdielu, kto viac a kto menej, kto skôr a kto neskôr, kto ako významne a kto „len“ podporne, kto z akej funkcie či nefunkcie, je vo výsledku rozhodnutia Mestského zastupiteľstva z 8. októbra: niekdajšia materská škola na Vyšehradskej 17 je naša, petržalská. Po rekonštrukcii má byť na úžitkovej ploche 2 050 m2 sedem tried pre 150 petržalských detí. Jedným riadkom tak predbiehame proces, ktorý potrvá mesiace, možno rok. Predstava býva jednoduchá, skutočnosť ťažšia a často zložitá. Odhaduje sa, že rekonštrukcia si vyžiada asi 700 tisíc eur. Kde ich vziať? Iste – niečo z nášho, petržalského rozpočtu. V diskusii v metskom zastupiteľstve odznelo, že sú na takúto obnovu predškolských zariadení určené aj eurofondy. A ešte nezanedbateľný zdroj – sú predsa investori, developeri. Tí nemajú zúžene stavať byty a administratívne centrá, dopravne zahusťovať, ale podieľať sa na komplexnej infraštruktúre dotknutého územia – pridať parky, detské ihriská, materské školy, športoviská, cesty, chodníky, obchodnú sieť a i. Nie ako bonus, láskavu ochotu navyše, ale nevyhnutnosť, potrebu ľudí, ktorí tam bývajú. Aby plnohodnotne, a nie obmedzujúco, žili.
Ibaže – kedy a ako to všetko začne na Vyšehradskej 17, zostáva na zvolenom zastupiteľstve a starostovi po novembrových voľbách. Aké bude a kto to bude, to je na každom z nás. Rozhodneme tak aj o Vyšehradskej 17. Staronovo, generačne. Rozhodneme o našich deťoch, ktoré už majú svoje deti.

  • Miso

    Som inak fakt zvedavy ci z toho teda fakt nieco bude alebo to ostane nadalej chatrat..Strasi mi to tu rovno pod oknami.Popravde je mi jedno co by s toho bolo hoci aj to zburat a urobit s toho parkovisko alebo obycajnu travnatu plochu ale hlavne to na nieco vyuzit nech sa tam nemotaju ozraty vyvreskujuci pubertaci, pasaci,narkomani a pracovnicky z nedalekej panonskej.

  • Eva

    A co bude s byvalou skolkou na Znievskej 26?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky