INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Letná univerzitka s deťmi zo znevýhodnených rodín

Letná univerzitka s deťmi zo znevýhodnených rodín

„Najviac sa mi páčilo, keď sme robili pokusy,“ boli slová trinásťročného Lukáša po návrate z letného tábora pri mori, pri ktorom bol prvý raz v živote. Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET už 26 rokov vytvára podmienky pre neformálne vzdelávanie a zmysluplné trávenie voľného času detí a mladých ľudí. Tento rok vďaka dobrým ľuďom získali možnosť podporiť deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia, pre ktoré pripravili  letný tábor v Chorvátsku.

Možno aj vy poznáte deti pochádzajúce z rodín, pre ktoré je náročné zabezpečiť vhodné podmienky pre ich rozvoj, no napriek nepriaznivej situácii dosahujú výborné výsledky v škole, športe či inej oblasti, a pre ktoré zostávajú letné prázdniny strávené za hranicami rodného kraja len ťažko uskutočniteľným snom. Vďaka grantu Mestskej časti Bratislava – Petržalka mohli petržalské deti Lukáš a dvanásťročná Simonka stráviť na Letnej univerzitke v kempe Baško Polje. „Bol som veľmi spokojný s ubytovaním,“ pokračuje Lukáš vo svojich zážitkoch. „Mám z toho veľmi dobré pocity a odniesol som si dobré spomienky. Napríklad, keď sme išli do mesta Baška Voda alebo na výlet loďou po mori.“ Útulné ubytovanie v mobilných domčekoch v píniovom háji poteší všetky generácie.

letna-univerzitka

Okrem kúpania sa v mori majú deti postarané o pestrý program. Na morskej univerzitke sa neznámkuje ani neskúša. V programe nechýbali netradičné experimenty zvedavých vedcov pod holým nebom – DNA banánu, pH pomocou červenej kapusty a ďalšie pokusy, niečo pre šikovné ruky, maxifutbal a ping pongový turnaj. Základom 26-ročnej úspešnej existencie AMAVET-u je práca dobrovoľníkov, ktorí nechýbajú ani na univerzitke. „V Chorvátsku bolo dobre, našla som si nových kamarátov. Páčil sa mi program aj animátori,“ pridáva sa do rozhovoru Simonka a Lukáš dodáva: „Boli tam dobrí ľudia, mali sme dobrých animátorov a spoznal som dobrých kamarátov.“

Príjemné prázdniny pri mori mohli petržalské deti Simonka a Lukáš stráviť vďaka rozhodnutiu zástupcov Mestskej časti Petržalka o pridelení grantu pre deti, pre ktoré sú takéto prázdniny len snom. V ich prípade sa premenil na skutočnosť.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky