INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kaspian mu pomohol dospieť

Kaspian mu pomohol dospieť

Ulice sídliska sa nepovažujú za najvhodnejšie výchovné prostredie. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a niekedy sa stávajú priestorom, kde mladý človek spozná  sám seba.   Marián Mészáros, kedysi petržalský tínedžer so záľubou skákania na bicykli, dnes výkonný riaditeľ občianskeho združenia BSlife a organizátor súťaže jazdcov na bicykloch Concrete Jungle Jam.  

Ako mladý chalan trávil Majo svoj voľný čas v petržalskom skateparku a jeho najväčšou láskou bol bicykel. Počas tínedžerských rokov sa stretol s ľuďmi z občianskeho združenia KASPIAN, ktoré sa venuje aj terénnej práci s deťmi a mládežou. Ako sám spomína, keďže trávil v skateparku veľa času a skatepark prevádzkuje práve KASPIAN, bolo len otázkou času, kedy sa ich cesty stretnú.

kaspian, skate, sport, mladí ludia

„Myslím, že  všetko sa to začalo práve tým, že mi verili. Hovorili mi, že som človek ktorý, je vždy pozitívne  v niečom namočený. A ja  som chcel neustále robiť niečo, čo má význam a v tom mi KASPIAN pomáhal,“ spomína Majo a ďalej dopĺňa: „Nehovorím, že som úspešný podnikateľ,  ale vďaka tomu, čo ma naučili, mám veľa krásnych spomienok a stretol som viacero skvelých ľudí.“       

Asi najviac mu utkvela v pamäti návšteva jedného workshopu, na ktorom sa zúčastnil prostredníctvom KASPIAN-u ako trinásťročný. Páčilo sa mu, ako tu mal každý nejakú úlohu, čo vytváralo pocit zodpovednosti a navyše všetci spoločne výborne komunikovali, čo na Maja veľmi zapôsobilo.

skatepark, mladí ludia

Aký význam má taká dôvera vložená do mladého človeka ?
Veľký. Dáva mu možnosť robiť to, čo má rád  a človek sa potom cíti dôležito. Vníma sa ako potrebný pre svoje okolie.  Samozrejme, záleží aj na samotnom človeku, aké má priority. Vekom sa  priority menia,  aj ja som mal ako pubertiak prioritu najmä bicykel.  V KASPIAN-e mi ale dali možnosť robiť veci spojené s tým, čo mám rád, a tak som si už v mladšom veku mohol povedať,  že som niečo dokázal.  Možno nič prevratné, ale pre mňa dôležité. 

skatepark, mladí ludia

A dôležitou je pre milovníkov skokov na bicykli určite aj súťaž, dnes známa ako Concrete Jungle Jam. „Keď som už bol o niečo starší, prišli sme za ľuďmi z KASPIAN-u, že chceme organizovať súťaž.  Povedali áno,  ale vy budete organizátori  a my vám len pomôžeme. Bolo to v roku 2010 a odvtedy sme pripravili už sedem ročníkov. Znamenalo to, že od kontaktu so sponzormi až po rozdelenie si celej práce, to všetko som sa mohol naučiť praxou, ktorá sa spojila s tým, čo mám rád – jazdou na bicykli, “ dodáva Majo.

skatepark, mladí ludia

Prostredníctvom KASPIAN-u a príležitosti, ktorú tu Majo dostal, sa ako sám tvrdí, naučil väčšej zodpovednosti. Naučil sa ako pracovať a komunikovať s ľuďmi.  „Vyrábali sme plagát, dohadovali, aký bude priebeh súťaže a podobne. Takú zodpovednosť v pätnástich rokoch nedostal každý,“ dodáva. 

skatepark, mladí ludia

Ako vzniklo a funguje BSlife?  

Občianske združenie som založil s tým, že som mal skúsenosti s projektami a s bicyklovaním. Chcel som robiť niečo, čo by malo úžitok,  čo by pomohlo iným, ale aj mne. Robiť niečo zmysluplné a iné ako iní ľudia je pre mňa tá najkrajšia predstava. Nie je to však jednoduché. Mám záujem pustiť sa do pár projektov, niekedy však dnešná byrokracia pôsobí až odstrašujúco  J.  Keď som mal pätnásť, bol som plný odhodlania, že budem bojovať, ale ako som rástol, zistil som, že púšťať sa do niektorých projektov je dosť odvážne. Ale pevne dúfam, že raz sa mi podarí niečo, kedy budem môcť povedať –  dokázal si to.

skatepark, ,mladí ludia

Jedným z úspešných projektov je však určite už spomínaná súťaž pre jazdcov na bicykloch vo voľnom štýle – Concrete Jungle Jam.  Prvých päť ročníkov zastrešoval po formálnej stránke KASPIAN. Tie posledné dva už mal pod palcom BSlife, a ako hovorí Majo, KASPIAN je „odborný dozor.“

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky