INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ako deti upratali prírodu

Ako deti upratali prírodu

Vikine sa celkom náhodou podarilo vyhodiť dve plastové fľaše na striešku nad vchodom do paneláka. Celkom náhodou pri tom mala svedka, ktorý neváhal, a školáčku na nevhodné správanie upozornil. Viki je však rozumné dievča, a tak aj vďaka pomoci kamošiek skončili fľaše tam, kde skončiť mali: v kontajneri.

„Dúfam, že mojim tretiakom sa nič podobné neprihodí. Robím pre to všetko,“ zamyslela sa učiteľka ZŠ na Dudovej ul. č. 2 Alena Lampertová. Svoju domnienku opiera aj o vedomosti, ktoré obohatili jej deti v čase nácviku hudobno-dramatického diela s názvom Eko ďalej? Predstavenie plné tónov, veršovaných textov a pohybu, autorkou ktorého je práve A. Lampertová, posunulo 25 účinkujúcich z víťazného krajského kola Supertriedy 2015 do celoštátneho, kde skončili tretí. Za absolútny vrchol však rodičia malých spevákov a tanečníkov považujú to, že z triedy sa stal počas nácviku ozajstný kolektív. Dokázali to aj prezentáciou svojho muzikálika na celoškolskej akadémii koncom júna, ktorá zavŕšila uplynulý školský rok. Vidieť a vnímať odrazu toľko radosti, energie, úsmevov, potlesku a vďačnosti je v skutku niečo výnimočné.

Témou uplynulého ročníka súťaže Supertrieda bola ekológia. „Naše predstavenie je o motýľovi, ktorému sa nechce von z kukly do prostredia plného smogu a špiny. A tak sa deti rozhodnú pomôcť prírode,“ približuje učiteľka. Natiahnu si rukavice, chytia metly, handry, koše a pustia sa do roboty. Zo všetkých síl im v tom pomáhajú tri dobré víly: Mária Hranaiová, Alena Maťasová a Jarmila Bernáthová. „Všetky sme seniorky, bývalé učiteľky a rady spievame. Ponúkli sme chlapcom a dievčatám svoj čas a lásku k piesni a veľmi nás teší, že sme mohli byť užitočné,“ priblížila účinkovanie „babiek“ v tomto rýdzo detskom projekte J. Bernáthová. Netradičné stretnutie generácií na pódiu mimoriadne ocenili organizátori Supertriedy. A nie je vylúčené, že sa objaví aj v najbližšom ročníku tohto celoslovenského projektu. Jeho jedinečnosť spočíva aj v tom, že sa doň musí zapojiť bez výnimky celý triedny kolektív. Nik nie je zabudnutý a nik nestojí osamote v kúte. Okrem posilnenia hudobnej výchovy a pohybovej kultúry sa pozitívne formujú aj vzťahy medzi účinkujúcimi, učia sa navzájom počúvať a tolerovať. A to je devíza, ktorá môže ovplyvniť budúcnosť každého z nich.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201