INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Projektový deň patrí aj utajeným talentom

Projektový deň patrí aj utajeným talentom

Už viac ako 10 rokov v Základnej škole na Lachovej ulici organizujú Projektový deň. Jeho témy boli za tie roky rôznorodé, od slovenského folklóru, cez štáty EU, významné osobnosti až k mestám sveta. Deti študovali, vyhľadávali, spisovali, pripravovali, prednášali. Ako sa to v škole má.

Ale rozdiel tu je – Projektový deň patrí celý žiakom. Ich parlament hlasuje o budúcej téme, oni sami si ju musia naštudovať a potom ukázať, ako ju zvládli. A musia spolupracovať – celá trieda ako jeden človek. A keďže nejde len o suché fakty, ale aj o zaujímavosti a o výtvarné, divadelné, tanečné či hudobné stvárnenie témy, často vyniknú schopnosti tých, ktorí v bežnom školskom živote nevyčnievajú. Zrazu sú z nich skvelí rečníci, herci, tanečníci, speváci či „kreatívci“.

Inak to nebolo ani na tohtoročnom projektovom dni venovanom hudbe. Žiaci druhého stupňa predviedli svojim spolužiakom tie najznámejšie skladby, spevákov, hudobné kapely z jazzu, rocku, rapu, punku, reggae, folku, klasickej hudby, opery a pop music. A mnohí poriadne prekvapili kamarátov i pedagógov znalosťami v danej oblasti či nadšením pre tému.

Na prípravu 10 až 15-minútového vystúpenia mali tri týždne. Téma musela obsahovať fakty, ale aj spolužiakov z iných tried zaujať a zároveň presvedčiť porotu, aby im udelila najvyšší počet bodov. Porotu tvorili dvaja žiaci a dvaja učitelia. A ako povedal riaditeľ školy Martin Capek, nemali to jednoduché. Súťažil celý druhý stupeň, takže porovnávali aj piatakov a deviatakov. Napriek tomu vraj kvalitatívny rozdiel nebol taký priepastný a aj mladšie ročníky dokázali svojich starších kolegov poriadne prekvapiť. A to sa prejavilo aj na výsledkovej listine.

Zástupkyňa riaditeľa pre 2.stupeň a zároveň porotkyňa Dagmar Phungová: „Určiť víťazov bolo veľmi náročné. Po dlhom zvažovaní poroty bolo rozhodnuté takto –  prvé miesto získala 5.B s prezentovaním klasickej hudby. Druhé miesto opäť piataci, tentoraz z II.B za reggae a napokon sa na treťom sa umiestnili žiaci 8.B za skvele odprezentovaný hudobný štýl – rap. Víťazné triedy boli odmenené diplomom a tortou. Žiaci ostatných tried dostali tiež diplom a sladkosť. Najviac nás teší, že na tvárach detí bolo vidno, že si svoj projektový deň naozaj užívali. Sme na nich a ich schopnosti právom hrdí a pyšní. A už teraz sa tešíme ako nás prekvapia budúci rok.“

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.