INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Čo vyrástlo v Petržalke na betóne

Čo vyrástlo v Petržalke na betóne

„Že vraj Lúčka? Aká Lúčka, čo za Lúčka, zbláznili sa?
Veď vyrastajú na betóne. Lúku videli iba ak v televízii, či v nejakej rekreačnej zóne.
Čo z nich bude v tom ustavičnom hluku, zhone. Nevedia však, čo „MY“ vieme. Betón zakliať, aby zvonil v lúčnom tóne,“

 To je tá najkrajšia charakteristika detského folklórneho súboru, ktorý vznikol v Petržalke na ZŠ Budatínska a tento rok oslávil 30. výročie. Nepochybne patrí k tomu, na čo môžeme byť na tomto sídlisku hrdí. Preveril ho čas aj 500 detí, ktoré s ním vyrástli. Jedno z nich mu dnes šéfuje. O tom, či je dnes o folklór záujem, či je to drahá záľuba a čo si z nej deti odnesú do života, sme sa rozprávali s vedúcim a choreografom DSF Lúčka, Pavlom Kollárikom:

Tridsiate výročie, to je kus histórie a slávnostný program tomu musel zodpovedať, ako sa vám vydaril?
Pred vystúpením to bol najmä veľký stres a nervozita, ale keď sa to celé začalo, zmenili sa pocity na radosť, adrenalín a nadšenie. Celková príprava trvala tri roky a najintenzívnejšia bola tento posledný školský rok. Spočívala v sústredeniach s deťmi, „zhrávkach“ s hudbou, nacvičovaní nových tancov, príprave nových krojov, prípadne oprave starších. A v neposlednom rade z finančnej organizácie. Zostaviť program samotný nie je ťažké, ťažké je vcítiť sa do divákov a trafiť sa do toho, čo sa im páči. Dramaturgia musí byť taká, aby divák nepozeral na hodiny, ale program mu ubehol ako chvíľa.
My sa snažíme, aby každé naše nasledujúce vystúpenie bolo ešte pôsobivejšie ako to posledné, a tak to bolo i teraz. Aby z neho mali radosť diváci, bývalí členovia, rodičia našich detí aj fanúšikovia. Program bol prierezom 30-ročnej činnosti súboru. Od prvých tancov, ktorých choreografie urobil zakladateľ DFS Lúčka Miroslav Šalát, až k najnovším, ktorých choreografiu som urobil ja . Volal sa„My v lúčnom tóne“ a pozostával z folklóru Liptova, Liptovských Sliačov a Terchovej.

 FS lucka folklor
Čo dokáže najviac, podľa vašich skúseností, chytiť divákov za srdce?
Keď sapostaví na javisko hociktorý profesionál s ambíciou podať najlepší výkon, to je nič oproti tomu, keď tancujú deti. Je to až neopísateľné. Povedal by som, že vyžarujú nejakú auru a divák to cíti. A keď tie decká vidia, že ho oslovili a „chytili“, dokážu zatancovať až nad rámec profesionálneho výkonu.
Je v súčasnosti záujem o folklór?
Istý čas bol záujem v útlme, najmä v čase konaní rôznych futbalových či hokejových majstrovstiev, na ktorých sa nám darilo. Vtedy sme cítili, že aj na konkurz chodilo menej detí. Ale čo sa týka diváckeho záujmu, za tých 12 rokov môjho pôsobenia v Lúčke vidím, že stúpa. Samozrejme, aj my sa snažíme robiť pre divákov pútavé programy, aby sa na nás prišli pozrieť opäť a vedeli, že sme pre nich pripravili niečo nové. Čo sa týka detí, záujem o súbory si drží svoje stabilné miesto medzi športmi a má mierne stúpajúcu tendenciu, čo som veľmi rád.

FS Lucka folklor
Prečo ľudia chcú, aby ich deti tancovali ľudové tance?
U mnohých sa v posledných rokoch prebudil záujem o kultúru, históriu, tradície v nich vzbudzujú zvedavosť. Možno aj to je dôvod. A musím povedať, že drvivá väčšina tých, ktorí sa odhodlajú, pri tanci aj zostanú. Deti sa naučia mnohé z histórie Slovenska a jeho jednotlivých regiónov, uvidia kus sveta, naučia sa zodpovednosti a samostatnosti. Nehovoriac o telovýchovnom efekte. Na našich vystúpeniach si mnohí rodičia uvedomia, že to nie je len poskakovanie a výskanie, ale skutočná drina. Tanec vo folklórnom súbore sa radí medzi top výkonnostné športy.
V súbore máte deti od päť do sedemnásť rokov. Ako funguje ich spolupráca?
Snažíme sa ich aj vychovávať, ukázať im, že čím sú starší, tým by mali byť zodpovednejší. Aby chápali, že tým mladším treba niečo zo seba odovzdať, starať sa o nich a pomáhať im. Aj mimo tréningov na sústredeniach. A nielen pri tanci.
Tak, ako ste sa to v Lúčke kedysi naučili vy?
Áno, aj mňa sa vedúci snažili niečo naučiť. Až ma to naučili tak, že ma to chytilo a nepustilo doteraz. A to, čo mi dali, sa snažím dnes odovzdať deťom ja. Som odchovancom Lúčky a som v nej pedagógom už 12 rokov.V súčasnosti som vedúcim a zároveň choreografom. Mám pri sebe ďalších pedagógov, bez ktorých by som to nezvládol. Na spev Olinku Filákovú a Moniku Horičkovú, pedagógom tanca je Jana Feriancová, Ema Kiabová a Katarína Bürgelová.

fs Lúčka folklor
Kde všade ste už vystupovali?
Európu sme prechodili takmer kompletne. Z tých dlhších zájazdov môžem spomenúť konkrétne Francúzsko, Nemecko, Dánsko, Maďarsko, Poľsko, Českú republiku, srbskú Vojvodinu či Rakúsko. Mimo Európy to bol napríklad Izrael, Turecko, Egypt.
Ako vyzerá konkurz?
Ako prvé testujeme, či deti dokážu chvíľu vydržať bez rodičov. Zaujíma nás, či majú nejaké pohybové danosti alebo ich tanec a rytmika vôbec zaujíma. Či nám niečo zaspievajú alebo povedia riekanku. Ak vidíme, že sa na nás pozerajú s nadšením, nie je dôležité, ako veľmi sú na pohyb nadané, už vieme, že sa s nimi oplatí pracovať. Začíname s malými deťmi od päť rokov, pretože každý má talent, len treba zistiť, na čo. Snažíme sa robiť konkurz bez stresu, v príjemnej atmosfére, aby sa im u nás páčilo už prvý krát a prišli zas.

Je tancovanie v súbore drahá záľuba?
Myslím si, že pokiaľ ide o šport, patrí k tým najlacnejším aktivitám. Nie je to lacné pre súbory. Dokonca môžem povedať, že je to lacnejšie pre rodičov ako pre súbory. Pretože financovanie krojov aj vystúpení je plne v réžii súboru. Snažíme sa peniaze nájsť pomocou sponzorov, darcov, grantov.
Od vzniku sa vDFS Lúčkavystriedalo úctyhodných 500 detí. Už 30 rokov funguje v Petržalke na ZŠ Budatínska, za čo sú, ako Pavol Kollárik povedal, veľmi vďační. Za celú históriu absolvovali viac ako 600 vystúpení doma i v zahraničí. Konkurzy do súboru sa konajú v polovici septembra a presné termíny budú zverejnené na web stránke www.dfs-lucka.sk.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky