INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Do materských škôl sme umiestnili o 111 detí viac ako vlani

Do materských škôl sme umiestnili o 111 detí viac ako vlani

V súčasnosti navštevuje 23 petržalských materských škôl  2 558 detí, ďalších 1 501 žiadostí školy zaznamenali pri jarných prihláškach na nasledujúci školský rok. Mestská časť bola schopná vyhovieť 825 žiadostiam, čo je o 111 detí viac ako v minulom roku.

Petržalka investuje každoročne značné finančné prostriedky do rozširovania kapacít svojich materských škôl, v priemere 700 tisíc eur ročne. Hoci za posledné štyri roky vzniklo takmer 400 nových miest, dopyt je stále vyšší ako ponuka. Súvisí to aj s tým, že nepribúda len miest v materských školách, ale aj detí v Petržalke. Žiadostí o umiestnenie bolo tento rok o 125 viac ako vlani.

deti, lego

Podarilo sa nám umiestniť 825 detí. Z tých, čo sme neprijali, 301 nesplnilo podmienku dovŕšenia troch rokov dieťaťa. Z tých ostatných 375 detí, ktoré sme nemohli prijať, ani jeden nebol predškolák. Teda dieťa, ktoré pôjde o rok na základnú školu, čo vnímame pozitívne,” hovorí vedúca Oddelenia školstva a športu na Miestnom úrade v Petržalke Veronika Redechová. Práve vyšší vek dieťaťa a jeho trvalý pobyt v Petržalke sú základné podmienky na uprednostnenie umiestnenia dieťaťa.

Vyhodnotenie prijímania detí trvalo dlhšie, keďže až 726 rodičov podalo prihlášku hneď na viacero materských škôl. “Vtedy sa musia riaditeľky stretnúť, aby sa navzájom informovali o duplicitách v podaných žiadostiach. Žiadosti sa nevyškrtávajú, len sa dohodnú, ktorá materská škola vydá rozhodnutie o prijatí a ktorá o neprijatí. Teda ak je ešte voľné miesto,” vysvetlila Redechová.

Prednosta petržalského úradu Miroslav Štefánik hovorí, že na základe rozhodnutia samosprávy je dotácia na jedno dieťa na jeden rok v materskej škole 2 034 eur. “Financie nám v rámci normatívov, ktoré posiela štát, stačia len na prevádzku. My však musíme financovať budovanie nových kapacít ako aj riešiť tzv modernizačný dlh. Súčasné budovy škôl, ktoré nám štát zveril, potrebujú nutnú rekonštrukciu. Do zateplenia, obnovy hygienických zariadení, jedálni, obnovy športových ihrísk. Už osem rokov systematicky tieto resty financujeme z našich zdrojov, ide o čiastku zhruba 700 tisíc eur ročne, ktoré samozrejme potom chýbajú inde. Školstvo je však našou prioritou,” uviedol.

lietavská2 deti v krojoch

Samospráva kapacity rozširuje zriaďovaním elokovaných tried, prestavbou nebytových priestorov a bývalých školníckych bytov. Chystá sa výstavba novej materskej školy na Vyšehradskej ulici za vyše dva milióny eur, na ktorú prispelo sumou 400 tisíc eur Ministerstvo školstva. Na Vyšehradskej pribudne ďalších 150 miest.

Petržalka však naráža na ďalší vážny problém. “Darmo budeme budovať ďalšie priestory, keď v nich nebude mať kto učiť. Zohnať učiteľku do materskej školy v Bratislave pri ich tabuľkových platoch je veľmi zložité. Začína to byť vážny problém,” hovorí starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Petržalka podľa Bajana pri budovaní nových tried už myslí aj na ďalší demografický vývoj. “Dnes nám chýbajú materské školy. Už o niekoľko rokov, keď skončí silná vlna dnešných mamičiek, toto bremeno sa presunie na základné školy. Myslíme aj na dlhodobé obdobie, keď tieto priestory budú musieť slúžiť budúcim seniorom, pretože demograficky trend je jednoducho taký. Naša populácia starne a bude starnúť,” dodal Bajan.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky