INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Zaostrené na školské časopisy

Zaostrené na školské časopisy

Život našimi očami – Novinári tretieho tisícročia je príležitosťou vypočuť si názor profesionálnych žurnalistov na prácu žiackych a študentský redakcií. Miestna knižnica Petržalka, ktorá usporiadala už sedemnásty ročník súťaže školských časopisov, prizvala do poroty Alexandru Važanovú, redaktorku TV BA a Alenu Kopřivovú, niekdajšiu redaktorku mienkotvorného denníka a autorku Petržalských novín. Okrem školákov a učiteľov prijal pozvanie aj petržalský poslanec Vladimír Kovár.

Pri hodnotení si porotkyne všímali vlastnú tvorbu, výber tém, bohatosť informácií o aktivitách školy, grafickú úpravu a mieru, ktorou sa na nej deti podieľajú. Alena Kopřivová ocenila, že zásahy učiteľov do textov detí boli oproti minulému roku podstatne menej citeľné: „Ponechali jazyk aj vyjadrovacie prostriedky typické pre deti a študentov, za čo som im veľmi vďačná.“ Zapôsobili aj titulné stánky, niektorých časopisov, ktoré tvoria žiaci počas hodín výtvarnej výchovy.

Do súťaže sa zapojilo osem základných škôl, z ktorých najlepšie obstála detská redakcia ZŠ Pankúchová s časopisom Listuška a Listuško. Druhé miesto udelila porota Dudováčiku, ktorý tvoria žiaci z prvého stupňa ZŠ Dudova a ako tretí najlepší sa umiestnil Povedajko zo ZŠ internátnej na Vlasteneckom námestí. Porota udelila aj čestné uznanie časopisu Klubáčik, ktorý vydávajú deti zo školského klubu pri ZŠ Tupolevova. Novou kategóriou, ktorá má motivovať detských redaktorov, je skokan roka. Oproti minulému obdobiu si podľa poroty polepšil najviac časopis Iris, ktorý vydávajú v ZŠ Černyševského. Pomohlo, že namiesto preberania textov z internetu vsadili na tvorbu žiakov a informácie o živote školy.

IMG_0807

V kategórii stredných škôl porota udelila len čestné uznanie pre časopis Kyslík Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici. „Priznám sa, že porovnať tri časopisy prihlásené do súťaže bolo pre mňa nemožné. Bolo by to rovnaké, ako keby niekto chcel porovnať mačku, psíka a zajaca. Každý časopis je osobitý, z iného prostredia. Neviem teda povedať, ktorý je najlepší,“ zdôvodnila A. Kopřivová.

„Súťaž nám dáva veľa, pretože časopis robíme skôr intuitívne, počuť slová profesionála je prínosné. Teraz sme tu tretí rok a vždy som sa niečo naučila. Pozorne počúvam i to, čo hovoria k iným časopisom, vždy nás to osloví a inšpiruje,“ priznala učiteľka Ľudovika Vykočová, ktorá dohliada ne redakčnú radu ZŠ Pankúchova. Ako príklad konštruktívnej kritiky, ktorú si vzali k srdcu, uviedla uverejňovanie rozhovorov s víťazmi školských a okresných súťaží.

Na podujatí sa páčilo aj jej zverencovi, štvrtákovi Simonovi Šinkovi: „Z druhého miesta sklamaný nie som. Bolo tu super, niekto hovoril, prečo to tak naťahujú a nevyhlásia výsledky hneď, ale mne sa páčilo, že som si mohol vypočuť, čo je zlé i dobré aj v iných časopisoch.“ Simon, ktorý je redaktorom Dudováčika najradšej číta vlastnú tvorbu spolužiakov. „V dobrom časopise by malo byť to čo sa stalo, či stane, školské podujatia, vlastná tvorba, zábava, určite príjemné a dôležité sú i obrázky. Nevhodné je všetko, čo by v deťoch mohlo vyvolať strach.“

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky