INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Malí záhradkári

Malí záhradkári

„Malí záhradkári“ je názov projektu, ktorý získal v rámci súťaže „Zasaď sa o lepší svet“ grant na jeho realizáciu vo výške 2 500 EUR. Autorkou tohto projektu som ja – Andrea Benková. Jeho cieľom je ukázať deťom v predškolskom veku, že si aj oni dokážu dopestovať si vlastnú zeleninu a ovocie. Hravou a aktívnou formou ich naučiť odkiaľ a ako sa objaví zelenina a ovocie na ich tanieroch. Tým, že sa sami stanú pestovateľmi, je veľká šanca, že si vytvoria kladný vzťah k prírode a viac si budú vážiť plody zeme, nebudú plytvať s potravinami, znečisťovať prírodu a svoje okolie. Súťaž bola určená pre študentov vysokých škôl a ich dobré nápady v oblasti udržateľného rozvoja. Prihlásených bolo spolu 77 projektov. Hlasovaním prostredníctvom internetu sa vyselektovalo 20 projektov, ktoré dostali najväčší počet hlasov. Z nich odborná 10-členná porota vybrala 10 projektov, ktoré dostali finančný grant na realizáciu. Medzi týmito projektami boli aj „Malí záhradkári“.
zahradka, detiPri spisovaní projektu som musela určiť miesto realizácie. Popozerala som si webové stránky jednotlivých materských škôlok a vybrala som si Holíčsku 30. Napísala som mail pani riaditeľke Daniele Pilárikovej, či by mali záujem o takýto projekt vo svojej škôlke. Pani riaditeľka nadšene súhlasila so slovami: „My sa radi zapojíme do každého projektu, ktorý môže pomôcť rozšíriť aktivity našej škôlky a obohatí čas detí strávený v škôlke.“ Napísala mi aj telefónne číslo na svoju zástupkyňu Ivanu Krovinovú, ktorá má okrem iného na starosti aj environmentálne projekty. Takto sa začala naša perfektná spolupráca, keďže tieto dve žienky majú v sebe veľké zanietenie a je vidieť, že deti v škôlke vychovávajú s veľkou láskou a trpezlivosťou.
Za získané peniaze boli nakúpené sadenice jahôd, malín, ríbezlí, moruší, goji, čučoriedok, šalátu, kalerábu, kapusty a semená hrášku, mrkvy, reďkovky. Priesady paradajok boli dopestované vlastnoručne v kelímkoch od jogurtov. Mätu, medovku a pažítku sme vzali do partie tiež spolu s tymiánom a inými bylinkami, ktorými sa budú môcť dochucovať jedlá pre deti.
Výbavu malých záhradkárov sme doplnili o vodeodolné zástery, ochranné rukavice, fúriky, motyky, lopaty a rôzne iné detské náradie. Aby deti nestratili kontakt s prírodou ani v zime, zakúpili sme im do tried motorické panely v tvare jahôd, drevený zelovoc, žinenky s obrázkami premien prírody počas 4 ročných období a ako čerešničku na torte sme pridali vzdelávacie sady na rozoznávanie ovocia podľa vôní a obrázkov.

záhradkári, deti

Projekt oslovil aj chlapcov z televíznej relácie Nová záhrada, ktorí sa ponúkli, že nám vo svojom voľnom čase prídu pomôcť spolu s ľuďmi zo štábu. Zastávajú názor, že nie všetko treba robiť len pre peniaze, komerciu a občas je fajn ak človek priloží ruku k dielu nezištne a s dobrým úmyslom.
Deň výsadby bol 4.5.2015. Všetci sme makali ako fretky hneď od rána, lebo kusisko roboty bol pred nami. Deťúrence boli perfektné, zanietene nám pomáhali a o všetko sa zaujímali. Tešili sme sa z ich spontánneho smiechu pri bláznivých pretekoch na fúrikoch alebo keď odušu polievali nielen vysadené rastliny, ale občas i seba.
Pani kuchárky pre celý realizačný tím pripravili fazuľovú polievku, ovocný koláč a chlebíky s nátierkou. Veru, chutné občerstvenie nám prišlo vhod, keďže sme veľa kalórií vypotili nad zeminou.
Vyvýšené záhony z dubového dreva a vertikálne záhrady z paliet sú už plné rôznych rastlín a krášlia dve terasy v škôlke. Pevne verím, že tento projekt bude úspešný a deti si budú takouto hravou a aktívnou formou pestovať lásku k prírode.

zahradkari, deti
Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí hlasovali za projekt, podporovali nás alebo pomohli s jeho realizáciou.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky