INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pre škôlkarov nič vyprážané ani údeniny

Pre škôlkarov nič vyprážané ani údeniny

Darina Fazekašová „šéfuje“ jedálni v Materskej škole na Iľjušinovej ulici a zároveň aj v Základnej škole na Budatínskej. Aké sú jej skúsenosti a či sú rozdiely v stravovaní školákov a predškolákov, sa dočítate v rozhovore s ňou.

V súčasnosti si školské jedálne, resp. ich vedúce, nakupujú samy. Nebolo to tak však vždy, prečo sa uprednostnilo individuálne nakupovanie pred centrálnym?

– Asi pred dvoma rokmi petržalský miestny úrad urobil výberové konanie na dodávateľov potravín, ale aj ostatných komodít do školských jedální. Po uvedení do praxe sa však MÚ rozhodol výberové konanie zrušiť a dal do kompetencie vedúcej jedálne, aby zabezpečovala všetky druhy tovaru sama. Dôvodov bolo viac, dodávatelia nestíhali zásobovať 12 základných a 22 materských škôl načas. Dodávali nekvalitný tovar, napríklad konkrétne v jedálni, v ktorej pracujem, bolo vo vreci zemiakov za misku kameňov veľkých ako zemiak. Stávalo sa, že tovar, ktorý sme požadovali, nemali na sklade a povedali nám, aby sme si zobrali niečo iné. Často dochádzalo k zámene tovaru (napr. tvaroh hrudkový za mäkký). Okrem toho na mäso dodávané do školských jedální máme vysoké nároky – musí byť predovšetkým čerstvé, z domáceho chovu a opracované (kuchynská úprava).

Aké sú priority stravovania predškolákov?

– Všetky deti ktoré navštevujú škôlku musia mať vyváženú stravu po stránke energetickej a zároveň musí byť vyhovujúce nutričné zloženie stravy. Okrem toho, predškolákov už pripravujeme aj na základnú školu – aby vedeli správne stolovať, správať sa v jedálni a obslúžiť sa.

1088096_13419550[1]

Je stravovanie v MŠ a v ZŠ rozdielne? V čom?

– V základnej škole sú povolené aj kuchynské technológie, ako napr. vyprážanie (langoš, rezeň, vyprážané rybie filé atď.). To zásady v škôlke nedovoľujú, rovnako ako používanie údenín. Okrem toho detičky v MŠ sú obslúžené na rozdiel od detí v ZŠ, ktoré sa musia obslúžiť samy. Samozrejme, zo začiatku za pomoci vychovávateľky a učiteľského dozoru v jedálni.

Ako konkrétne spolupracujete s rodičmi? V čom môžu byť nápomocní?

– Spolupracujeme formou stravovacej komisie a máme aj výbornú spoluprácu prostredníctvom riaditeľky materskej školy Márie Králikovej, ktorá je s rodičmi v užšom kontakte. Organizujeme spoločné podujatia – Športové popoludnie detí a ich rodičov s ochutnávkou koláčikov a nápojov urobených v jedálni, Vianočná cukráreň, Vianočné trhy (pečenie koláčikov, varenie detského vianočného punču). A rodičia nám vypomáhajú aj s financiami na nákup detských tanierov, lyžičiek a ostatných vecí potrebných v školskej jedálni a galónov pitnej vody.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.