INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Darujme deťom záujem a čujné ucho

Darujme deťom záujem a čujné ucho

K Medzinárodnému dňu detí by sa žiadalo zablahoželať všetkým deťom a zaželať im niečo dobré do budúcnosti. Mali by sme sa však na ich sviatok pozrieť aj trochu inak a porozmýšľať nad tým, ako im okrem sladkých darčekov i poďakovať. Za to, že ešte nestratili ideály. Za to, že sa vedia pekne správať k svojmu okoliu a k ľuďom okolo nich.

Do redakcie dostávame množstvo informácií o projektoch a aktivitách detí z petržalských materských či základných škôl. Na mnohých sa aj zúčastňujeme – a verte či neverte, často na ne hľadím s rešpektom. Je úžasné vidieť, ako si vážia prírodu a starajú sa o ňu, ako vedia priložiť ruku k dielu a upratať či recyklovať odpad. Ako vedia komunikovať s nami, staršími, ako učia seniorov pracovať na počítačoch. S radosťou a nadšením sa zúčastňujú na mnohých športových súťažiach a podujatiach, ale vedia sa popasovať aj s vedou a vedeckými poznatkami. A videli ste výtvarné či umelecké dielka, ktoré dokážu vytvoriť? Videli ste, alebo počuli mnohé z nich tancovať či spievať? V dobrom im závidíme ich nefalšovaný, čistý vzťah k životu.

Pri dennodenných starostiach často zabúdame, aké môže byť oslobodzujúce vrátiť sa nejakým spôsobom do nedospelých čias – napríklad bez predpojatosti sa pozrieť na život okolo nás detskými očami, optimisticky a s radosťou. Alebo by možno stačilo nájsť si chvíľku a pozorne počúvať, čo nám deti hovoria, čo si myslia. O nás. O škole. O podmienkach, v ktorých vyrastajú.

Pred rokmi redakcia PN iniciovala vznik Petržalského detského parlamentu. So všetkým, čo s prácou detských poslancov súvisí. Deti si vtedy vzali na paškál triedenie odpadu v mestskej časti. Vypracovali projekt, spravili výber z firiem, ktoré sa odvozom odpadu zaoberali a zohnali si o nich množstvo informácií. Vybrali najlepšiu a najefektívnejšiu možnosť a ponúkli ju ako riešenie „veľkým“ petržalským poslancom. Reakcia? Ostrý – a na počudovanie vážny – dialóg medzi deťmi a dospelými. „Netušia, čo všetko musíme brať pri výbere do úvahy,“ hneval sa istý miestny poslanec. Naozaj netušili, preto vybrali to najosožnejšie. Skúsme si z nich zobrať príklad a darovať im nielen k sviatku – ale aj do budúcnosti – náš záujem a čujné ucho. Naozaj môžu byť pre nás inšpiráciou a povzbudením.

K MDD úprimne všetkým deťom – predovšetkým našim, petržalským – blahoželáme a ďakujeme im za nastavené zrkadlo.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.