INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Rope skipping: znie vám to záhadne?

Rope skipping: znie vám to záhadne?

Tenisky, legínsy, tričko s krátkym rukávom, zapletené vrkoče a – švihadlo. Môže sa ísť na to! Rope skipping kraľuje v telocvični Základnej školy na Gessayovej ulici  trikrát týždenne. Pravidelne tam chodí aj 11- ročná Martina Lovásová.

Väčšinou s ňou trénujú aj iné dievčatá. Rope skipping – teda skákanie cez švihadlo či už samostatne, alebo vo dvojici, v trojici, alebo aj v skupinách, chlapcov láka pomenej. Zato tí, ktorí sa tomuto športu venujú, sú naozajstní frajeri. Ak im popri tom hrá hudba a namiesto švihadla sa používa 10-metrové lano, pričom je všetko na sekundu zosúladené, vznikne dokonalé predstavenie.

 

 

Martina Lovásová najčastejšie krúti švihadlo. S partnerkou, respektíve s partnerom, na druhom konci švihadla sa musí zohrať na sto percent, inak by to nešlo. Aj ona však trénuje niektoré „skokanské“ disciplíny, s ktorými sa potom prezentuje aj na súťažiach. „Ja skáčem v tímoch, ale aj sama, čo ma baví viac, najradšej mám freestyle,“ vymenúva Martina. K spomínanému športu sa dostala úplnou náhodou. Ich učiteľka zo školy videla na jednom podujatí skvelé vystúpenie so švihadlami, nakontaktovala sa na trénerku a tak sa postupne Rope skipping dostal aj do ich školy. Už absolvovali súťaže nielen doma, ale aj v Česku,  Maďarsku a Rakúsku. Tento tím je naozaj veľmi úspešný.

Okrem základného skákania cez jedno švihadlo existuje niekoľko ďalších štýlov. Napríklad takzvaný Wheels, keď dvaja skipperi skáču s prekríženými dvoma švihadlami, alebo Double Dutch, kde sa používajú dve dlhé švihadlá, ktoré sa krútia proti sebe, pričom tretí skokan skáče uprostred. Zo všetkých existujúcich štýlov je možné utvoriť choreografiu, skákať na hudbu, vytvoriť šou a prezentovať sa ako tím na verejnosti.

Súťaže sa organizujú v telocvičniach, ale aj v divadlách. Freestylové zostavy sú na pozeranie pre diváka a divadlo dodáva predstaveniu pompéznosť. Potom nasleduje aplauz a hodnotenie poroty. K úspechu ale vedie tvrdá drina a kopec modrín zo švihadla. Tréningy sú 2-hodinové. Za približne 30 sekúnd urobí Martina 70 preskokov. Takýchto polminútoviek „dá“ za jeden tréning neskutočne veľa, takže prakticky strávi pomerne veľa času na tréningoch – vo vzduchu.

„Je to voľnočasová aktivita detí, ale aj súťažná aktivita, ktorá má svoje pravidlá, rozhodcov, národné súťaže a tiež medzinárodné, európske a svetové šampionáty,“ hovorí Pavlína Hadová, ktorá u nás zaviedla Rope skipping ako šport.  Ako ďalej podotkla, aj napriek tomu, že na Slovensku je novinkou, doslova v plienkach, naša krajina dosahuje v Rope skippingu fantastické výsledky najmä v juniorských kategóriách. „Slovensko sa pod naším vedením umiestňuje pravidelne na prvých miestach na zahraničných súťažiach aj v rýchlostných disciplínach a aj v disciplínach freestyle. V januári na medzinárodnej súťaži v ČR 11-ročný Martin Janeček, tiež zo spomínanej Základnej školy na Gessayovej, zvíťazil v seniorskej kategórii v disciplíne freestyle jednotlivci,“ povedala Pavlína Hadová.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky