INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Deti porozumeli, o čom sme čítali

Deti porozumeli, o čom sme čítali

Myslím si, že knihy nie sú len o mesiaci marec, len akosi nám to „prischlo“ a v marci viac čítame, asi aj nakupujeme viac kníh, koná sa oproti iným mesiacom viac akcií venovaných knihám, v školách sa usporadúvajú recitačné prehliadky, oceňujeme spisovateľov, aktívnych čitateľov a pod.

V našej materskej škole na Rovniankovej ulici máme už druhý rok spustený celoročný projekt  Škôlkarsky knižný kolotoč. Inšpirovala som sa projektom Miestnej knižnice Petržalka, ktorá ho spustila už dávnejšie. Veľmi sa mi zapáčil a povedala som si: Prečo to neskúsiť aj v materskej škole? A tak som po dohode s pani riaditeľkou označila vyradené knihy a tie, ktoré nám darovali rodičia, uložila ich do knižnice označenej logom Knižný kolotoč, zverejnila pravidlá požičiavania kníh. Pre deti sme pri spúšťaní projektu pripravili dopoludnie s knihou, recitovali sme básne a porozprávali sa o knihách. Deťom sme priblížili ako to bude fungovať a bolo.

Hlavným cieľom projektu je prehĺbiť vzťah detí ku knihe, k literatúre, formou hry podporiť putovanie kníh medzi deťmi, zároveň prostredníctvom detí povzbudiť rodičov k hlasnému a pravidelnému čítaniu deťom. Dôležité je, aby deti dokázali vnímať text s porozumením, vedeli vyrozprávať dej toho o čom sme im čítali, orientovali sa v knihe, rozširovali si slovnú zásobu a podobne.

Tento rok sme popri knižnom projekte zorganizovali Týždeň hlasného čítania. Každý deň v týždni sme sa stretli celá škôlka v hale a pani učiteľky sa striedali v čítaní z knihy Kristy Bendovej Opice z našej police. Deťom sa to veľmi páčilo a nám, učiteľkám, tiež. Deti nám nakreslili krásne obrázky s množstvom opíc, ktoré sme si nainštalovali v hale, dokonca naši predškoláci nám opice vymodelovali s plastelíny. Deti porozumeli o čom sme čítali a to je hlavné.

Záleží len od  nás, aby takých marcov – mesiacov knihy, bolo v roku čo najviac.

Andrea Mošaťová,

učiteľka MŠ Rovniankova

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky