INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Aj školy majú svoje jubileá

Aj školy majú svoje jubileá

Rok 1956, otvárajú sa dvere do novej 11-ročnej školy na Makarenkovej ulici v Petržalke. Rok 2017, do sály DK Zrkadlový háj vchádzajú prví absolventi. Prišli osláviť 60. výročie vzniku svojej školy. Je to vôbec možné, aby sa po 60.rokoch stretli prví absolventi školy so súčasnými? Zdá sa, že v prípade školy na Makarenkovej ulici, ktorá medzitým vyrástla na Gymnázium Alberta Einsteina, áno. Plná sála domu kultúry hovorí, že pre študentov i pedagógov to nebola len inštitúcia vzdelávania ale kus spoločného života, na ktorý s potešením spomínajú.

Moderátori akadémie

Slávnostná akadémia dokonale načasovaná na deň učiteľov 28.marca, predstavila program pripravený súčasnými i bývalými študentmi pod vedením dramaturgičky RTVS, Adriany Hanzelovej, taktiež absolventky školy. Akadémia sympatickým a vtipným spôsobom ilustrovala pozitívny vzťah bývalých žiakov k škole. Postupne sa vystriedali na pódiu absolventi najmä radov umelcov.

Genius loci a pani Kissová

Veľa sa hovorilo o atmosfére na škole. O učiteľoch, ktorým nechýbala „človečina“. O tom, že i v časoch komunizmu to bolo výnimočná škola, ktorá dávala šancu i tým, ktorým nevhodný triedny pôvod či iné politické dôvody zavreli dvere na ostatné gymnáziá. Odznela dokonca  i odpoveď na otázku, či skladba Cigaretka na dva ťahy Richarda Müllera, nebola inšpirovaná pokútnym fajčením na záchodoch. Podľa herca Štefana Kožku určite nie, pretože v čase, keď bol R. Müller študentom školy, sa fajčilo zásadne v kotolni. A neustále sa vracia postava nezabudnuteľnej, neprehliadnuteľnej a najmä nekompromisnej vrátničky pani Alžbety Kissovej, ktorá dodnes  stráži prezúvanie sa na škole a je jedno či máte 15 alebo 70 rokov, či ste vydesený prvák alebo svetácky štvrták či dokonca úspešný profesionál na nostalgickej návšteve. Prezúvať sa treba a po chodbách sa nebehá, mládež.

Nádherné hudobné vystúpenie študentov

Kamila Magálová hostí pozdravila vo videonahrávke, keďže v rovnakom čase natáčala v Prahe. Bez hanby sa priznala, že jej na škole robila problém matematika v akejkoľvek podobe a s láskou spomínala na svoju pani profesorku Andrzálovú, ktorá to rýchlo pochopila a pomohla jej školu zvládnuť so cťou. Speváčka Lucia Šoralová sa vyznala zo svojej študentskej lásky k Pavlovi Achsovi, dnes moderátorovi RTVS, ktorý sa realizoval vo Folklórnom súbore Poleno (vznikol na škole pred 30 rokmi a v programe taktiež vystúpil). Ako povedala, práve kvôli nemu to skúsila s folklórom. Hoci láska zostala neopätovaná pri hudbe už zostala. Herečka Michaela Čobejová sa s kolegom Romanom Matiskom prekárala kvôli známkam, lebo kým ona sa pochválila výborným prospechom, R.Matisko kontroval tým, že zbieral radšej vyššie známky. Čo mu vzápätí potvrdila i jeho bývalá fyzikárka v hľadisku. Mal to za štyri.

Samuel Tomeček a Suvereno

Spevák Samuel Tomeček a raper Lukáš Lacko známy aj ako Suvereno, na škole súperili a po rokoch pre gymnázium spoločne napísali a naspievali hymnu Priateľský vesmír. S piesňou O sole mio si vraj počas slnečných dní do školy vykračoval i Miroslav Hoschek, ktorý sa dnes venuje opernému spevu profesionálne.

Okrem známych osobností sa v rámci akadémie prestavili tanečným, speváckym i filmovým umením i študenti, ktorí celé podujatie aj moderovali.  Škole prišli zaželať veľa úspechov aj jej zriaďovateľ župan BSK Pavol Frešo , prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie Vladislav Kulikov či Margarita Valerjevna Černych- riaditeľka družobnej školy Danko v Moskve.

Vladislav Kulikov a Margarita Valerjevna Černych

Škola nie je len o učení

Posledné slovo mala riaditeľka Gymnázia Alberta Einsteina Drahomíra Kovaříková, ktorá je na jeho čele od roku 1992. Bolo zrejmé, že ju atmosféra vydareného večera dojala a škole k výročiu zaželala študentov, ktorí sa chcú vzdelávať a im tých najlepších učiteľov.

Byť riaditeľkou školy 25 rokov, to zmení školu i človeka samotného. Akými slovami by ste charakterizovali Gymnázium A.E. dnes po rokoch vášho vedenia?  Zmenila škola vás?

   Gymnázium je iné , ako bolo pri mojom nástupe. Dnes je modernou školou, s modernými prostriedkami vo výučbe, používame projektory, digitálne tabule. Reagujeme na výzvy, realizujeme projekty…. 

Čo sa mňa osobne týka, som tolerantnejšia ako v minulosti, mám pre žiakov väčšie pochopenie. Asi to súvisí aj s tým , že o mnohých žiakoch veľa viem, poznám ich rodinné prostredie, viem, že mnohokrát ich prejavy súvisia  s celkovou spoločenskou klímou.

– To, že na školu posielajú bývalí žiaci i učitelia svoje deti, je jednoznačným potvrdením kvality gymnázia. Ako budujete a udržiavate kvalitu výučby po toľké roky na takej úrovni?

Školu tvoria žiaci a učitelia. Dbáme na to, aby si učitelia plnili svoje povinnosti, aby boli k žiakom ústretoví, využívame individuálny prístup k žiakom , komunikujeme s rodičmi. Snažíme sa vytvárať pevné priateľské vzťahy, ktoré trvajú medzi žiakmi a učiteľmi, a tiež samotnými žiakmi niekedy celý život. Škola je nielen o učení. Pre žiakov pripravujeme množstvo zaujímavých aktivít aj mimo vyučovacích hodín.

Množstvo slov zaznelo o atmosfére na škole.  Atmosfére v ktorej každý dostane šancu a ak treba ak ešte jednu. Atmosfére prijatia. Mnohí z hostí sa vyjadrili že i po rokov majú pri návšteve gymnázia pocit, že to bolo sotva včera čo tam boli naposledy. Čo robí školu takou špecifickou?

Mnohí naši bývalí žiaci hovoria, že v škole vždy bolo cítiť človečinu. Možno to súvisí s lokalitou školy, v minulosti  školu navštevovali  predovšetkým žiaci, ktorí bývali na pravom brehu Dunaja, mnohí v dedinkách v blízkosti Bratislavy.  Rodičia i žiaci sa poznali.

Riaditeľka D.Kovaříková a župan Pavol Frešo

– Bratislava dnes ponúka množstvo gymnázií a pre rodiča budúceho stredoškoláka nie je jednoduché vybrať. Prečo si vybrať práve Gymnázium A.E., čo sú jeho silné stránky?

Ponúkame klasické štvorročné štúdium i bilingválne štúdium- ruská sekcia, učíme tiež nemecký, francúzsky a španielsky jazyk. Realizujeme množstvo projektov, spolupracujeme so zahraničnými školami, sme úspešní na olympiádach, máme vybudované športoviská, gymnázium má dobrú lokalitu….

– Úspešnosť stredné školy dokladajú počtom absolventom, ktorým sa podarilo dostať na vysokú školu alebo uplatniť na trhu práce. Ako je vedenie vašej školy spokojné s uplatnením svojich absolventov?

S uplatnením  sme spokojní, takmer 100% žiakov študuje po maturite na slovenských i zahraničných vysokých školách, po vyštudovaní žiaci zastávajú v spoločnosti dôležité posty. Absolventov máme už vyše 11 tisíc.

Zo študentky učiteľka

Na slávnostnú akadémiu  boli pozvaní absolventi, bývalí pedagógovia, rodičia žiakov a všetci priaznivci a priatelia školy. My sme sa rozprávali s dámou, ktorá je každým z vymenovaných hostí. Pani Irena Kováčová, alebo ako ju poznajú jej bývalí študenti – pani učiteľka Kováčová, učila na gymnáziu biológiu a telesnú výchovu. Teda až potom, čo sama na škole zmaturovala a spravila si vysokú školu. Učila 46 rokov a okrem lásky k biológii viedla žiakov aj v chlapčenskom volejbalovom družstve. Vychovala niekoľko generácií volejbalistov, z ktorých sa niektorí uplatnili i vo vrcholovom športe. Po akadémii sa jej bývalí študenti s úsmevom prihovárali a spomínali, ako ich učila lyžovať či ju zasvätene informovali o biologickom projekte, ktorému sa v práci práve venujú.

Folklórny súbor Poleno

I.Kováčová: „Keď tu dnes vidím svojich bývalých žiakov – dnešných tridsiatnikov, štyridsiatnikov, pýtam sa ako sa im darí a ako sa darí ich deťom. A vidím, že sú spokojní a úspešní v živote. To je pre učiteľa veľmi dobrý pocit. Nedávno som sa bola pozrieť na škole a je úžasné ako sa vám tam všetko prihovára – triedy, telocvičňa, kabinety, viete čo je v každej zásuvke uložené… Mala som pocit ako by som len včera skončila. Atmosféra sa vôbec nezmenila ale zároveň vidno, že škola ide ďalej. Keď som odchádzala mali sme v bývalej kotolni, ktorú spomínal aj Štefan Kožka, improvizované tanečné štúdio. Ale len také nahrubo na kolene urobené. Dnes má škola vďaka európskym fondom štúdium celkom nové, so všetkým čo k tomu patrí.“

Čo podľa vás robí dobrého učiteľa?

„Vedieť naučiť. Ale aby ste študentov ozaj niečo naučili, musíte to robiť srdcom. Inak vás hneď odhalia. Moja dcéra mala šťastie na učiteľku angličtiny, našu pani profesorku Vieru Eliášovú, o ktorej sa vie, že má na žiakov veľmi vysoké nároky. Dovolím si povedať, že práve vďaka nej šla študovať angličtinu, pričom na prijímacom pohovore skončila ako druhá či tretia najlepšia. Pani profesorku má dodnes v láske a úcte.

Máme skvelé deti a nielen dnešný večer je toho dôkazom. Za roky, čom som učila, prišli na školu veľmi odlišné generácie. Ku každému si  však dokážete nájsť cestu. S dospelým človekom už ťažko pohnete, má svoj spôsob rozmýšľania a zvyky. Ale nespočetne krát sa mi stalo, že zo zanedbaných problémových detí, boli v  štvrtom ročníku cenní mladí ľudí s  perspektívou, ktorú dokázali v živote premeniť. Tie štyri roky formovania na škole sú malé ale dôležité kamienky do mozaiky človeka, pretože sú v tom najvnímavejšom období dospievania.

A čo želám k 60. narodeninám Gymnáziu Alberta Einsteina?  Vedenie je v poriadku, takže už len dobré materiálne podmienky, zaslúžené spoločenské i finančné ohodnotenie a aby im ten elán čo majú, vydržal.“

Esencia ľudskosti

Jaroslav Baláž maturoval na „Makarenkovej“  v roku 1980 a vraví, že na gymnáziu stretol ľudí, s ktorými sa priatelí dodnes. Poznajú sa aj ich rodiny, chodia na spoločné dovolenky. So školou je  dodnes pevne zrastený. Okrem toho, že tam chodili i starší súrodenci, jeho otec bol 10 rokov predsedom vtedajšieho ZRPŠ.  Drahomíra Kovaříková bola jeho triednou učiteľkou a nestratili kontakt ani po skončení štúdia. Dodnes sú z nich veľmi dobrí priatelia. J.Baláž je organizátorom stretávok a mnohých podujatí školy.  Rovnako ako otec bol dlhoročným predsedom ZRPŠ, keď gymnázium navštevovali jeho deti a ako vraví, raz sa možno dožije toho, že tam budú maturovať i jeho vnúčatá. J.Baláž: „ Táto škola je veľmi dobrá esencia ľudskosti. Je správne namiešaná z dobre vybraných profesorov a rôznorodých študentov. Kedykoľvek sa tam zastavím viem, že tam tá esencie bude a je celkom jedno ako dlho už nie som študentom. A preto svojej bývalej škole prajem, aby si tú esenciu uchovala čo najdlhšie.“

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky