INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Vlastiveda inak

Vlastiveda inak

„Národ, ktorý si neváži svoju minulosť, si nezaslúži ani budúcnosť.“ Dnešní žiaci majú na dosah neobmedzený prístup k najmodernejším technológiám. Mobil, tablet, počítač im často slúži ako brána do súčasnosti, histórie či budúcnosti. Ale čo tak nechať chvíľu techniku bokom a pokúsiť sa ochutnať život inak.    Hodina  vlastivedy v 4.B triede na ZŠ Budatínska 61 sa niesla v netradičnom  duchu. „Kultúrne regióny Slovenska“ sme si predstavili formou žiackeho projektu „Čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš.“ Marína a Samko priblížili deťom čo je KROJ.

Nielen to, že je to ľudový odev ľudí, žijúcich v minulosti na dedinách i v meste, ale aj …

…že prvé snahy o jeho vytvorenie sa objavili v  polovici 19. storočia …že kroj pracovný bol jednoduchší, kroj sviatočný a obradný slúžil na výnimočné udalosti …že ku kroju patrí aj obuv (krpce, kapce, čižmy…) kožúšok, halena, vlniak…, pokrývka hlavy (kalap, baranica, šatka, čepiec, šavolka…)a mnohé iné doplnky (stužky, pracky, korálky, ostrohy, spony, pierka) a neodmysliteľne –  prekrásne výšivky… že dnes na Slovensku rozlišujeme približne 60 základných oblastí ľudového odevu a ľudové súbory majú už väčšinou kroje štylizované – mierne upravené. Najväčšia expozícia krojov sa nachádza v Národnom múzeu v Martine.

Najväčším pútačom boli ale exponáty hmatateľné. Nádherné kroje detvianske, ktoré mali žiaci na sebe – mužský Samko,  ženský Marína, ako aj ďalšie – oddemonštrované a  detailne popísané z Dobrej Nivy, jarabinský pracovný a jarabinský sviatočný.

Nadšenie žiakov stúplo na maximum, keď si mohli nielen pozrieť, ale aj ohmatať, či vyskúšať kalap, šatku, zásteru, naaranžovať prekrásne stužky. Osobitým projektom a ďalšími vzácnymi rekvizitami prispeli aj Emka a Vannesska (kalendár z roku 1952, výšivky, koreničky, replika starého zariadenia…)

Na ďalšej hodine Filipko so skupinkou spolužiakov svojpomocne zhotovili „ozembuch“.

Už len zatlieskať a poďakovať. Nielen žiakom, ale aj ich rodičom a starým rodičom, nadšeným folkloristom, ktorí prispeli významnou mierou ku krásnemu, inšpiratívnemu a vzácnemu zážitku.

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201