INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Vybuchne v Petržalke sopka?

Vybuchne v Petržalke sopka?

Tak aj na túto otázku by vám vedeli odpovedať žiaci siedmych, ôsmych a deviatych ročníkov zo ZŠ Prokofievova a Nobelovo námestie, kde sa 5. februára uskutočnila ďalšia zo série prednášok realizovaných v rámci projektu Petržalská superškola. O našich aj svetových sopkách prišiel prednášať vulkanológ RNDr. Jaroslav Lexa, CSc., bývalý riaditeľ Geologického ústavu SAV.

Na úvod žiakov Dr. Lexa oboznámil so základnými pojmami a procesmi sprevádzajúcimi začiatok sopečnej činnosti, vysvetlil im za akých podmienok, kde najčastejšie, a najmä prečo sa vulkány vyskytujú v určitých oblastiach. Potom žiakov pomocou fotografií previedol svetom sopiek, klasifikáciou ich vonkajších tvarov, ale aj klasifikáciou podľa hustoty lávy a typu materiálu, ktorý pri výbuchu vzniká. O tom, že žiaci petržalských škôl sú naozaj dobre pripravení ho sami presvedčili, keď ho upozornili, že výraz „pyroklastický materiál“ môže vo svojom výklade použiť a následne tento pojem aj bezchybne vysvetlili, za čo im a aj ich pedagógom Dr. Lexa vyslovil uznanie. Od svetových vulkánov sa na záver prednášky preniesli na Slovensko a okrem vymenovania dnes už nečinných sopiek na našom území sa žiaci mohli dozvedieť aj o možnosti ich prebudenia k aktívnej činnosti. Chceli by ste vedieť, či vybuchne v Petržalke sopka? Opýtajte sa našich žiakov.

O tom, že veda nie je nuda a že aj sopečná činnosť je prospešná pre ľudstvo, sa žiaci opäť mohli presvedčiť na tejto zaujímavej prednáške. Ďalšia prednáška pre všetkých petržalských šiestakov bola tento týždeň na tému Prapetržalka. Prednášal popredný slovenský archeológ a špecialista na výskum obdobia eneolitu a bronzovej doby v strednej a východnej Európe vrátane Kaukazu a Eurázijskej oblasti – Prof. PhDr. Jozef Bátora, DrSc.

A predovšetkým – nezabudnite zahlasovať za logo Petržalskej superškoly na facebooku Petržalky www.facebook.com/viembytpetrzalcan a vyhrať zaujímavú cenu od mestskej časti Petržalka.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.