INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Aký meteorit zabil dinosaurov?

Aký meteorit zabil dinosaurov?

Čo sa mi môže stať, keď ma zasiahne meteorit? Za aký dlhý čas sa meteorit rozpadne, kým dopadne na Zem? Takéto a mnohé iné otázky o vesmíre zaujímali žiakov petržalských škôl.

Dozvedieť sa niečo o meteoritoch, kométach či o tom, ako sa menšie alebo väčšie úlomky z vesmíru dostanú až k nám, na Zem, prišli do DK Zrkadlový háj žiaci zo 6. ročníkov 11 petržalských základných škôl vďaka projektu Petržalská super škola, ktorá sa deťom v rámci svojich vedeckých prednášok pokúša sprostredkovať zaujímavé informácie z rôznych oblastí života.

Prednášky sa zhostil významný astronóm prof. RNDr. Vladimír Porubčan, DrSc., pracovník Astronomického ústavu SAV. Pútavou formou informoval žiakov o rozdieloch medzi meteoritom, asteroidom, kométou, ako aj o tom, z akého materiálu sú zložené. Vysvetlil, aké meteority z hľadiska zloženia aj veľkosti sa našli na rôznych častiach Zeme, vrátane územia Slovenska.

Okrem toho doniesol názorné ukážky úlomkov niektorých meteoritov, porozprával, kde meteority vznikajú a ako rýchlo sa dostanú k nám, na Zem. Žiakov téma veľmi zaujala, o čom svedčí nespočetné množstvo ich zvedavých otázok na pána prof. Porubčana v závere prednášky. Jednou z nich bola aj tá, či už meteorit alebo asteroid dopadom ublížil človeku. Podľa profesora Porubčana sa zatiaľ neeviduje žiadne ublíženie na zdraví človeka, iba jeden zasiahol psa. V tomto školskom roku nás čaká ešte jedna  prednáška, ktorej témou bude ekonomika a gramotnosť obyvateľstva.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky